Ли Хауард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ли Хауард
Хауард на Трката околу Калифорнија 2012
Лични податоци
Цело имеЛи Хауард
Роден18 октомври 1989 (1989-10-18) (32 г.)
Гилонг, Австралија Австралија
Висина1,76 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАКА-Рајд Саншајн Коуст
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови

2009
2009
Гилонг КК
Австралиски институт за спорт
Тим Тошиба
Професионални клубови
2010–2011
2012–2015
2016
2017
2018-
Тим ХТЦ-Колумбија
ГринЕЏ
ИАМ Сајклинг
Аква Блу Спорт
АКА-Рајд Саншајн Коуст
Значајни победи
Трофео Кампос-Сантањи-Сес Салинес (2013)
Трофео Платха де Муро (2013)
Последна промена
1 април 2018

Ли Хауард (англиски: Leigh Howard; р. 18 октомври 1989) — австралиски професионален велосипедист, кој вози за континенталната екипа АКА-Рајд Саншајн Коуст.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Гилонг, Викторија, Хауард сега престојува во Ворн Пондс.[2] Со велосипедизам започнал на 10 години, а првпат ја претставувал Австралија на 16 години.[2] Тој е носител на стипендија од Австралискиот институт за спорт.

Хауард го освоил бронзениот медал во дисциплината омниум на Светските велодромски првенства UCI 2008. Освоил неколку медали во второто и четвртото коло на Светскиот велодромски куп UCI 2008–2009. Во 2009, повторно освоил медал во омниум на Светските првенства, овој пат златен, како и сребрен во медисон и екипна потера.[2] Исто така, Хауард имал успех во друмскиот велосипедизам во 2009, победувајќи на првата и третата етапа на Трката околу Јапонија.

На првата професионална трка со екипата ХТЦ Колумбија, Хауард ја освоил четвртата етапа на Трката околу Оман. Импресивно, на етапата Хауард завршил пред Даниеле Бенати, Том Бонен и Тајлер Фарар.

Хауард завршил за автомобилски електричар,[2] но нема да има потреба да се занимава со таа професија, бидејќи станал професионалец во 2010 со Тим ХТЦ-Колумбија.[3] По две години со екипата, Хауард се префрлил во ГринЕЏ за сезоната 2012.[4] Во ноември 2015 година, екипата ИАМ Сајклинг објавила дека Хауард ќе им се приклучи за сезоната 2016 со улога како дел од спринтерскиот воз за Матео Пелуки.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
Трка околу Тасманија
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. UIV Куп Амстердам
1. UIV Куп Дортмунд
2008
Национално велодромско првенство
1. MaillotAustralia.PNG Екипна потера
1. MaillotAustralia.PNG Скреч
1. Краен пласман Трка на реката Мари
1. Етапа 5
1. Етапа 13
1. Копа Коли Бријантеи Интернационале
Трка околу Гипсланд
1. Етапа 6
1. Етапа 8
Трка околу Тасманија
1. Етапа 1
1. Етапа 8
1. Етапа 2 Трка околу Берлин
1. Етапа 2 Австралиски Сајклинг Гран При
1. UIV Куп Амстердам
1. UIV Куп Минхен
2009
1. Jersey rainbow.svg Светски велодромски првенства - омниум
1. Краен пласман Трка околу Гипсланд
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 9
1. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Класик Астико-Брента
Трка околу Јапонија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Етапа 1 Трка околу Тирингија под 23 години
2010
1. Jersey rainbow.svg Светски велодромски првенства - медисон
1. Кампиуншап ван Вландерен
1. Етапа 4 Трка околу Оман
1. Спринтерски пласман Трка околу Баварија
2011
1. Jersey rainbow.svg Светски велодромски првенства - медисон
1. Етапа 5 Стер Електротур
3. Трофео Кала Милор
4. ГП де Денен
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Енеко Тур
4. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 2
2013
1. Трофео Кампос-Сантањи-Сес Салинес
1. Трофео Платха де Муро
3. Национално првенство за критериум
8. Вуелта а Ла Риоха
2014
5. Гран Премио Нобили Рубинетери
7. Краен пласман Трка околу Алберта
2015
6. Класик РајдЛондон-Сари
2016
1. Етапа 1 Трка на Фјордовите
1. Класика де Алмерија
2. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро СО СО
Jersey yellow.svg Тур 172
Jersey red.svg Вуелта 152 142

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Australian Cycling Academy team focused on nurturing young talent“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 декември 2017. Посетено на 5 јануари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Профил на возач: Ли Хауард“. Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2012-11-30. Посетено на 2013-03-04.
  3. ProCycling, Issue 133, January 2010, p. 63
  4. „ГринЕџ го фати Хауард“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 септември 2011. Посетено на 1 јануари 2012.
  5. „Leigh Howard, Vegard Stake Laengen and Oliver Naesen confirmed for IAM Cycling“. Cyclingnews.com. 28 септември 2015. Посетено на 14 ноември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]