Тирено-Адријатико 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2020
Детали за трката
Издание55. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи8
Датуми7 – 14 септември
Растојание1.138,1 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај152
Просечна брзина35,426 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот)
ВторопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое)
БодовенGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое)
ПланинскиESP Ектор Каретеро (Мовистар)
МладинскиRUS Александар Власов (Астана)
ЕкипенGER Тим ДСМ
◀20192021▶
Документација

Тирено-Адријатико 2020 — 55. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 11 и 17 март како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја. На 6 март 2020 година била одложена поради пандемијата на КОВИД-19 во Италија[1] и била повторно закажана од 7 до 14 септември.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи. Секоја екипа настапила со по седум возачи, со што на почетокот имало 175 возачи. Од овие возачи, 152 ја завршиле трката.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 7 сепЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
рамна етапа
рамна етапа
134GER Паскал Акерман GER Паскал Акерман
2 8 сепКамаиоре – Фолоника
рамна етапа
рамна етапа
198GER Паскал Акерман GER Паскал Акерман
3 9 сепФолоника – Сатурнија
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
217CAN Мајкл Вудс CAN Мајкл Вудс
4 10 сепТерни – Каша
планинска етапа
планинска етапа
194AUS Лукас Хамилтон CAN Мајкл Вудс
5 11 сепНорча – Засолето
планинска етапа
планинска етапа
202GBR Сајмон Јејтс GBR Сајмон Јејтс
6 12 сепКастелфидардо – Сенигалија
рамна етапа
рамна етапа
171BEL Тим Мерлир GBR Сајмон Јејтс
7 13 сепПјеве Торина – Лорето
ридеста етапа
ридеста етапа
181NED Матје ван дер Пул GBR Сајмон Јејтс
8 14 сепСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
10,1ITA Филипо Гана GBR Сајмон Јејтс

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое2ч 57' 55
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. DEN Магнус Корт ЕФ Про Сајклинг+ 0
4. POL Шимон Сајнок ССС+ 0
5. ITA Давиде Чимолаи Израел старт-ап нејшн+ 0
6. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7. BEL Јонас Рикерт Алпесин-Феникс+ 0
8. FRA Ромен Сегл Групама-ФДЖ+ 0
9. BEL Пит Алегерт Кофидис+ 0
10. NED Паскал Енкхорн Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман сина маичка за предводникот во генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое2ч 57' 45
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 4
3. DEN Магнус Корт ЕФ Про Сајклинг+ 6
4. GER Паул Мартенс Џамбо-Висма+ 7
5. SUI Симон Пело Андрони Џокатоли-Сидермек+ 8
6. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 9
7. POL Шимон Сајнок бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачССС+ 10
8. ITA Давиде Чимолаи Израел старт-ап нејшн+ 10
9. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 10
10. BEL Јонас Рикерт Алпесин-Феникс+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман сина маичка за предводникот во генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое5ч 01' 53
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. GER Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 0
4. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс+ 0
6. ITA Давиде Чимолаи Израел старт-ап нејшн+ 0
7. FRA Лоренцо Манзен Тотал Директ Енержи+ 0
8. ITA Лука Пачони Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
9. BEL Флоријан Вермерш Лото-Судал+ 0
10. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман сина маичка за предводникот во генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое7ч 59' 28
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 8
3. DEN Магнус Корт ЕФ Про Сајклинг+ 16
4. GER Рик Цабел Израел старт-ап нејшн+ 16
5. ITA Никола Баџоли бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАндрони Џокатоли-Сидермек+ 17
6. GER Паул Мартенс Џамбо-Висма+ 17
7. SUI Симон Пело Андрони Џокатоли-Сидермек+ 18
8. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 19
9. ITA Давиде Чимолаи Израел старт-ап нејшн+ 20
10. FRA Лоренцо Манзен Тотал Директ Енержи+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг5ч 19' 46
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1
3. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 20
4. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 20
5. RUS Александар Власов Астана+ 20
6. COL Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 20
7. EST Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 20
8. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 20
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 20
10. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 20
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. CAN Мајкл Вудс сина маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Про Сајклинг13ч 19' 24
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 5
3. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 26
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 30
5. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 30
6. COL Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 30
7. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 30
8. EST Танел Кангерт ЕФ Про Сајклинг+ 30
9. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 30
10. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот4ч 46' 22
2. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. CAN Мајкл Вудс сина маичка за предводникот во генералниот пласманЕФ Про Сајклинг+ 10
4. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 10
5. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
6. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 10
7. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 10
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 10
10. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 10
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. CAN Мајкл Вудс сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманЕФ Про Сајклинг18ч 05' 52
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 9
3. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 18
4. AUS Лукас Хамилтон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачМичелтон-Скот+ 27
5. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 30
6. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 34
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 34
8. RUS Александар Власов Астана+ 34
9. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 47
10. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот5ч 30' 43
2. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 35
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
4. RUS Александар Власов Астана+ 39
5. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 54
6. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 58
7. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 1' 00
8. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 1' 05
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 1' 11
10. RSA Луис Мејнчес НТТ Про Сајклинг+ 1' 46
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот23ч 36' 59
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 39
4. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 49
5. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 54
6. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 00
7. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 21
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 1' 22
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 2' 28
10. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 2' 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс3ч 59' 30
2. GER Паскал Акерман портокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. DEN Магнус Корт ЕФ Про Сајклинг+ 0
4. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
5. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
6. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 0
7. FRA Лоренцо Манзен Тотал Директ Енержи+ 0
8. BEL Пит Алегерт Кофидис+ 0
9. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мекларен+ 0
10. ESP Алекс Аранбуру Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот27ч 36' 29
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 39
4. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 49
5. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 54
6. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 00
7. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 21
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 1' 22
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 2' 28
10. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 2' 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс4ч 19' 23
2. POR Рубен Гереиро ЕФ Про Сајклинг+ 4
3. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 4
4. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 9
5. ESP Алекс Аранбуру Астана+ 10
6. GBR Сајмон Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот+ 10
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 10
8. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
9. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 10
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот31ч 56' 02
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 39
4. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 49
5. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 57
6. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 59
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 1' 22
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 26
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 2' 33
10. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 2' 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс10' 42
2. BEL Виктор Кампенертс НТТ Про Сајклинг+ 18
3. AUS Роан Денис Инеос Гренадиерс+ 26
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 28
5. SWE Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 33
6. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 34
7. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 39
8. BEL Нејтан ван Хојдонк ССС+ 40
9. SLO Јан Тратник Бахреин-Мекларен+ 40
10. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 42
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс сина маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот32ч 07' 34
2. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 17
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 29
4. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 56
5. RUS Александар Власов бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 58
6. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 1' 18
7. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 41
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 2' 12
9. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 3' 02
10. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 3' 10
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Нејтан Хас Шимон Сајнок Бора-Хансгрое
2 Паскал Акерман Никола Баџоли
3 Мајкл Вудс Мајкл Вудс Александар Власов ЕФ Про Сајклинг
4 Лукас Хамилтон Мајкл Вудс Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот
5 Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс Ектор Каретеро Александар Власов Астана
6 Тим Мерлир
7 Матје ван дер Пул Тим Санвеб
8 Филипо Гана
На крај Сајмон Јејтс Паскал Акерман Ектор Каретеро Александар Власов Тим Санвеб

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cycling and golf events cancelled as coronavirus continues to hit sport“. The Guardian. 6 March 2020. Посетено на 6 March 2020.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Tirreno–Adriatico 2020 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 6 September 2020.
  4. „Teams - Tirreno–Adriatico“. Тирено-Адријатико. Посетено на 6 September 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]