Гран при Квебек 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Квебек 2016 Cycling (road) pictogram.svg
GPC Qc 2016 - 2.jpg
Детали за трката
Издание7. Гран при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2016 1.UWT
Датум9 септември 2016
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај118
Просечна брзина39,37 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Тинкоф) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Антони Ру (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2016 (наречена и: ГП Квебек 2016) — 7. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 9 септември.[1]

Трката била освоена од светскиот првак Петер Саган во спринтерска завршница, пред Грег ван Авермет и Антони Ру.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. RUS Тинкоф
 2. USA Канондејл
 3. BEL Лото-Судал
 4. ESP Мовистар
 5. GBR Скај
 6. USA БМЦ Рејсинг
 7. RUS Катјуша
 8. BEL Етикс-Квик Степ
 9. AUS Орика-ГринЕЏ
 10. USA Трек-Сегафредо
 11. FRA ФДЖ
 12. KAZ Астана
 13. NED Лото НЛ-Џамбо
 14. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 15. ITA Лампре-Мерида
 16. GER Џајант-Алпесин
 17. SUI ИАМ
 18. RSA Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (2)
 1. FRA Директ Енержи
 2. GER Бора-Аргон 18
Национална екипа
 1. CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Тинкоф5ч 07' 13
2. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
4. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5. AUS Мајкл Метјус Орика-БајкЕксчејнџ+ 0
6. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
7. ITA Диего Улиси Лампре-Мерида+ 0
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
9. CZE Петр Вакоч Етикс-Квик Степ+ 0
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
11. RUS Вјачеслав Кузнецов Катјуша+ 0
12. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 0
13. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 0
14. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
15. NED Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
16. FRA Јоан Офредо ФДЖ+ 0
17. CAN Гијом Боавен Канада+ 0
18. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
19. ITA Фабио Ару Астана+ 0
20. CAN Рајдер Хесједал Трек-Сегафредо+ 8
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 5 декември 2015.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Гран при Квебек 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]