Тирено-Адријатико 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2021
Детали за трката
Издание56. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 2.UWT
Етапи7
Датуми10 – 16 март
Растојание1.109,3 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај159
Просечна брзина41,695 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранESP Микел Ланда (Бахреин Викториус)
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ПланинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати)
ЕкипенKAZ Астана-Премиер Тек
◀20202022▶
Документација

Тирено-Адријатико 2021 — 56. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 10 и 16 март како петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Шест професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи. Секоја екипа настапила со по седум возачи, со што на почетокот имало 175 возачи. Од овие возачи, 159 ја завршиле трката.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 10 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
рамна етапа
рамна етапа
156BEL Ваут ван Ерт BEL Ваут ван Ерт
2 11 марКамаиоре – Кусдино
ридеста етапа
ридеста етапа
202FRA Жилијан Алафилип BEL Ваут ван Ерт
3 12 марМонтичано – Гуалдо Тадино
ридеста етапа
ридеста етапа
219NED Матје ван дер Пул BEL Ваут ван Ерт
4 13 марТерни – Прати ди Тиво
планинска етапа
планинска етапа
148SLO Тадеј Погачар SLO Тадеј Погачар
5 14 марКастелалто – Кастелфидардо
ридеста етапа
ридеста етапа
205NED Матје ван дер Пул SLO Тадеј Погачар
6 15 марКастелраимондо – Лидо ди Фермо
рамна етапа
рамна етапа
169,2DEN Мадс Вирц Шмит SLO Тадеј Погачар
7 16 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
10,1BEL Ваут ван Ерт SLO Тадеј Погачар

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма3ч 36' 17
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 0
5. SLO Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ+ 0
6. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс+ 0
7. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 0
9. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 0
10. FRA Иго Хофстетер Израел старт-ап нејшн+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт сина маичка за предводникот во генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма3ч 36' 07
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 4
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 6
4. ITA Симоне Веласко Гаспром-РусВело+ 7
5. ITA Матија Баис бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАндрони Џокатоли-Сидермек+ 8
6. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 10
7. SLO Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ+ 10
8. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс+ 10
9. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 10
10. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ5ч 01' 32
2. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 0
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
5. ESP Алекс Аранбуру Астана-Премиер Тек+ 0
6. AUS Роберт Станард Тим БајкЕксчејнџ+ 0
7. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт сина маичка за предводникот во генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма8ч 37' 35
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 4
3. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 8
4. RUS Павел Сиваков бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс+ 11
5. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 13
6. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ситроен Тим+ 14
7. AUS Роберт Станард Тим БајкЕксчејнџ+ 14
8. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 14
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 14
10. ESP Алекс Аранбуру Астана-Премиер Тек+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс5ч 24' 18
2. BEL Ваут ван Ерт сина маичка за предводникот во генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
3. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
5. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 0
6. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
7. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 0
8. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
9. ESP Гонсало Серано Мовистар+ 0
10. FRA Иго Хофстетер Израел старт-ап нејшн+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт сина маичка за предводникот во генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма14ч 01' 47
2. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 4
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 10
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 19
5. SLO Тадеј Погачар бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 20
6. AUS Роберт Станард Тим БајкЕксчејнџ+ 20
7. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 20
8. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн-Нипо+ 20
9. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 20
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати3ч 51' 24
2. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 6
3. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн-Нипо+ 29
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 29
5. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 31
6. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 35
7. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 42
8. GBR Сајмон Кар ЕФ Едукејшн-Нипо+ 42
9. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 45
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 45
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати17ч 53' 21
2. BEL Ваут ван Ерт виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 35
3. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн-Нипо+ 35
4. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 38
5. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 41
6. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 45
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 55
8. GBR Сајмон Кар ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 03
9. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 1' 12
10. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс4ч 48' 17
2. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 49
4. ITA Фабио Фелине Астана-Премиер Тек+ 1' 26
5. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 2' 07
6. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати+ 2' 07
7. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 2' 18
8. ITA Алесандро Де Марки Израел старт-ап нејшн+ 2' 18
9. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 2' 25
10. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 2' 45
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати22ч 41' 41
2. BEL Ваут ван Ерт виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 1' 15
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 00
4. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 3' 30
5. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 3' 54
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 4' 30
7. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 4' 42
8. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 5' 03
9. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 5' 54
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 6' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Мадс Вирц Шмит Израел старт-ап нејшн3ч 42' 09
2. BEL Брент ван Мур Лото-Судал+ 0
3. ITA Симоне Веласко Гаспром-РусВело+ 0
4. BEL Јан Бакелантс Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
5. POR Нелсон Оливеира Мовистар+ 0
6. LAT Емилс Лиепињш Трек-Сегафредо+ 25
7. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс+ 1' 09
8. ITA Давиде Балерини Декојнинк-Квик Степ+ 1' 09
9. ITA Елија Вивијани Кофидис+ 1' 09
10. GER Макс Кантер Тим ДСМ+ 1' 09
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати26ч 24' 59
2. BEL Ваут ван Ерт виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 1' 15
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 00
4. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 3' 30
5. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 3' 54
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 4' 30
7. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 4' 42
8. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 5' 03
9. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 5' 54
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 6' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма11' 06
2. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 6
3. ITA Филипо Гана Инеос Гренадиерс+ 11
4. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 12
5. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 16
6. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 18
7. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 24
8. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 26
9. AUS Мајкл Хепберн Тим БајкЕксчејнџ+ 27
10. SWE Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 28
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Тадеј Погачар сина маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати26ч 36' 17
2. BEL Ваут ван Ерт виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 1' 03
3. ESP Микел Ланда Бахреин Викториус+ 3' 57
4. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 4' 13
5. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 4' 37
6. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 4' 54
7. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 5' 00
8. FRA Ромен Барде Тим ДСМ+ 5' 50
9. ITA Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 6' 30
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 7' 45
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Винченцо Албанезе Матија Баис Декојнинк-Квик Степ
2 Жилијан Алафилип Павел Сиваков
3 Матје ван дер Пул Тадеј Погачар
4 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Тадеј Погачар Инеос Гренадиерс
5 Матје ван дер Пул Астана-Премиер Тек
6 Мадс Вирц Шмит
7 Ваут ван Ерт
На крај Тадеј Погачар Ваут ван Ерт Тадеј Погачар Тадеј Погачар Астана-Премиер Тек
  • На втората и третата етапа, Кејлеб Јуан, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел виолетовата маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел сината маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На четвртата етапа, Давиде Балерини, кој бил четврти во бодовниот пласман, ја носел виолетовата маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел сината маичка како предводник на генералниот пласман, второпласираниот Матје ван дер Пул носел маичка како холандски национален друмски првак, а третопласираниот Жилијан Алафилип носел маичка како светски друмски првак.
  • На петтата и седмата етапа, Мадс Вирц Шмит, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел сината маичка како предводник на генералниот пласман. На шестата етапа, Вирц Шмит, кој паднал на третото место во планинскиот пласман, уште ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел сината маичка, а второпласираниот Матје ван дер Пул носел маичка како холандски национален друмски првак.
  • На петтата етапа, Жоао Алмеида, кој бил трет во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел сината маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Серхио Игита носел маичка како колумбиски национален друмски првак.
  • На шестата и седмата етапа, Еган Бернал, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Тадеј Погачар ја носел сината маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2021 Tirreno - Adriatico“. Посетено на 7 февруари 2021.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Wild Cards“. Тирено-Адријатико. RCS Sport. 10 февруари 2021. Посетено на 25 февруари 2021.
  4. „Tirreno–Adriatico 2021 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 7 февруари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]