Јирген Рулантс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јирген Рулантс
Лични податоци
Цело имеЈирген Рулантс
Роден2 јули 1985 (1985-07-02) (37 г.)
Асе,  Белгија
Висина1,85 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2004
2005–2007
Јонг Вландерен 2016
Бодисол-Вин фор Лајф-Јонг Вландерен
Професионални клубови
2008–2017
2018
2019-2020
Сајленс-Лото
БМЦ Рејсинг Тим
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Еурометропол (2012)

Еднодневни трки и класици

MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2008)

Јирген Рулантс (холандски: Jürgen Roelandts; р. 2 јули 1985) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално возел во периодот 2008-2020 за екипите Лото-Судал, БМЦ Рејсинг Тим и Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2013 година стигнал до престижното трето место на Трката околу Фландрија. На Гент-Вевелгем 2015, откако бил сам во бегство повеќе од 50 километри во тешки временски услови, Рулантс бил поминат од групата зад него на 20 километри пред целта, но успеал да се врати, завршувајќи седми на крајот.[2] Во јуни 2015 година, Рулантс завршил на второто место на националното друмско првенство. Изгубил во спринтот со Пребен ван Хеке.[3] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2001
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство под 17 години
2002
Национални јуниорски друмски првенства
1. MaillotBélgica.PNG Друмска трка
3. Хронометар
2003

3. Национално хронометарско првенство

2004
3. Омлоп ван хет Хутланд
2005
3. Дуо Норманд (со Доминик Корни)
5. Гран при де ла вил де Перенши
8. Национале Слуитингспрејс
2006
1. Етапа 2 Тур де Норманди
1. Етапа 2 Тур ди Лоар ет Шер
3. Сиркуи де Валони
4. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
6. Трка околу Фландрија за млади
7. Краен пласман Тур де Бретања
1. Бодовен пласман
8. Схал Селс
2007
1. Париз-Тур под 23 години
2. Краен пласман Ронде ван Вламс-Брабант
1. Етапа 3
4. Катекурс
4. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
5. Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
7. Краен пласман Тур де Бретања
1. Бодовен пласман
10. Сиркуи де Валони
10. Национале Слејтингспрејс
2008
1. Етапа 5 Трка околу Полска
2. Нокере Курсе
3. Краен пласман Сиркуи Франко-Белж
1. Етапа 3
3. Меморијал Рик ван Стенберген
5. Краен пласман Трка околу Катар
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
6. Тур де Рејке
7. Ронде ван хет Груне Харт
8. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден
9. Краен пласман Енеко Тур
1. Црвена маичка Бодовен пласман
10. Гроте Прејс Џеф Шеренс
2009
1. Сина маичка Бодовен пласман Трка околу Полска
3. Тур де Рејке
4. Дач Фуд Вали Класик
4. Гроте Прејс Стад Зотегем
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
8. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Црвена маичка Спринтерски пласман
2010
3. Меморијал Рик ван Стенберген
6. Гент-Вевелгем
8. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Црна маичка Пласман за млад возач
9. Гран при де Валони
10. Краен пласман Енеко Тур
2011
2. Е3 Харелбеке
4. Гран при Монтреал
5. Светски друмски првенства UCI
6. Ватенфал Класик
9. Омлоп хет Ниувсблад
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. ГП Западна Франција
7. Олимписка друмска трка
7. Гран при Монтреал
2013
3. Трка околу Фландрија
4. ГП Западна Франција
7. Краен пласман Средоземна трка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
8. Омлоп хет Ниувсблад
8. Краен пласман Трка околу Белгија
9. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2014
3. Краен пласман Трка околу Катар
10. Гент-Вевелгем
10. ГП Западна Франција
2015
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
5. ГП Западна Франција
7. Е3 Харелбеке
7. Гент-Вевелгем
8. Трка околу Фландрија
2016
3. Милано-Санремо
3. Бинше-Шиме-Бинше
7. Гент-Вевелгем
10. Тур де л’Еурометропол
2017
4. Схелдепрејс
4. Вуелта а Мурсија
2018
Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 3 (ТТТ)
1. Етапа 5
1. Гулегем Курсе
5. Милано-Санремо
2019
8. Трофео Андрат-Љосета
2020
7. Џиро дела Тоскана
10. Курне-Брисел-Курне

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 124
Jersey yellow.svg Тур 118 83 104 160 111 126 136
Jersey red.svg Вуелта 119

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монумент 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 90 101 34 16 23 11 3 83 5 149
Трка околу Фландрија 86 54 3 СО 8 17 СО 27 68
Париз-Рубе СО 39 14 43 21 78 22 СО СО НСО
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во текот на кариерата
Џиро ди Ломбардија
Класик 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад 29 9 8 13 20 15 СО 25 16
Курне-Брисел-Курне 61 15 106 НСО 58 39 11 28 10
Страде Бјанке 45 СО
Дварс дор Вландерен 43 23 107 71 27 20 НСО
Е3 Харелбеке 78 СО 2 60 12 7 СО 12 СО
Гент-Вевелгем 118 6 СО 10 7 7 41 95 60
Схелдепрејс 34 4
Амстел Голд Рејс 66 96 НСО
Класик Бретања СО 53 5 4 10 5 СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jürgen Roelandts puts end to prestigious career“. Мовистар Тим. Abarca Sports SL. 15 October 2020. Посетено на 15 October 2020.
  2. Најџел Вин (29 март 2015). „Лука Паолини освои издание за паметење на Гент-Вевелгем“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 29 март 2015.
  3. Акселгард, Емил (28 јуни 2015). „Van Hecke creates huge surprise at Belgian championships“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 28 јуни 2015.
  4. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]