Сан Бенедето дел Тронто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Бенедето дел Тронто
општина
Città di San Benedetto del Tronto
Фонтана на плоштадот Џорџини
Фонтана на плоштадот Џорџини
Грб на Сан Бенедето дел Тронто
ЗемјаИталија
РегионМарке
ПокраинаАсколи Пичено (AP)
Управа
 • ГрадоначалникПасквалино Пиунти
Површина
 • Вкупна25 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население
 • Вкупно48.700
 • Густина1,900/км2 (5,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.63074
Повик. бр.0735
Светец-заштитникСв. Бенедикт
Мреж. местоМатична страница

Сан Бенедето дел Тронто (италијански: San Benedetto del Tronto; Sammenedèttë на локалниот дијалект) е град и општина во покраината Асколи Пичено, во регионот Марке, Италија. Со население од над 50.000 жители, тој е вториот најнаселен град во покраината. Се наоѓа на брегот на Јадранското Море и е активно рибарско пристаниште и едно од главните морски одморалиште во средишниот јадрански брег. Сместен на устието на реката Албула, неговата територија се протега до реката Тронто на југ.

Фонтана на плоштадот Џорџини

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Торионе е кула сместена на највисокиот и најстариот дел од градот, познат како Сан Бенедето Алта. Кулата е висока 15 метри и обезбедува целосно поглед на градот.

Ривиера деле Палме[уреди | уреди извор]

„Ривиера деле Палме“ (Riviera delle Palme) е плажа во Сан Бенедето дел Тронто. Плажата ја добива наградата сино знаме од 1998. Сино знаме е сертификат кој се доделува на плажи и марини од Фондацијата за образование на животната средина, која ги практикува стандарди за животната средина.

Спорт и култура[уреди | уреди извор]

Сан Бенедето дел Тронто е дом на фудбалскиот клуб УС Самбенедетезе. Екипата играла во Серија Б и моментално се игра во Серија Д. Во март, во градот се одржува завршницата на последната етапа на велосипедската трка Тирено-Адријатико.

Во февруари, градот е домаќин на карневал на неговите главни улици.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Сан Бенедето дел Тронто е збратимен со:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]