Тур де Свис 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Свис 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Podio de la Vuelta a Suiza 2016.jpg
Детали за трката
Издание80. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 2.UWT
Етапи9
Датуми11 – 19 јуни
Растојание1.197,2 км
ДржавиSUI Швајцарија
AUT Австрија
ПоаѓалиштеБар
ОдредиштеДавос
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај126
Просечна брзина38,703 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Јон Исагире (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Варан Баргиј (Тим ДСМ) Wikidata-logo S.svg
БодовенARG Максимилијано Ричезе (Етикс-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Антван Толхук (Ромпорт-Оранје Пелотон) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенRUS Катјуша Wikidata-logo S.svg
◀20152017▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2016 (именувана и како Трка околу Швајцарија 2016) — 80. издание на велосипедската етапна Тур де Свис, која се одржала помеѓу 11 и 19 јуни како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од колумбискиот велосипедист Мигел Анхел Лопез.

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg11 јунБар – Бар
пролог
6,4SUI Фабијан Канчелара Wikidata-logo S.svgSUI Фабијан Канчелара Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg12 јунБар – Бар
среднопланинска етапа
187,6SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgBEL Јирген Рулантс Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg13 јунГросванген – Рајнфелден
рамна етапа
192,6SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg14 јунРајнфелден – Шампањ
рамна етапа
193ARG Максимилијано Ричезе Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg15 јунБриг-Глис – Кари
планинска етапа
126,4COL Дарвин Атапума Wikidata-logo S.svgFRA Пјер Латур Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg16 јунВезен – Амден
среднопланинска етапа
162,8NED Питер Венинг Wikidata-logo S.svgNED Вилко Келдерман Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg17 јунАрбон – AUT Зелден
планинска етапа
224,3USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svgFRA Варан Баргиј Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg18 јунДавос – Давос
индивидуален хронометар
16,8ESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg
9 Wikidata-logo S.svg19 јунЛа Пунт Чамуешч – Давос
планинска етапа
57COL Харлинсон Пантано Wikidata-logo S.svgCOL Мигел Анхел Лопес Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири други професионални континентални екипи биле дополнително поканети и на трката настапиле вкупно 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Фабијан Канчелара Трек-Сегафредо7' 38
2. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 1
3. AUS Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 2
4. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 6
5. ESP Јон Исагире Мовистар+ 6
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 7
7. FRA Жоан Ле Бон ФДЖ+ 9
8. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9. ESP Горка Исагире Мовистар+ 10
10. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 10
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Фабијан Канчелара жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманцрвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиТрек-Сегафредо7' 38
2. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 1
3. AUS Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 2
4. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 6
5. ESP Јон Исагире Мовистар+ 6
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 7
7. FRA Жоан Ле Бон ФДЖ+ 9
8. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9. ESP Горка Исагире Мовистар+ 10
10. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Тинкоф4ч 35' 19
2. ARG Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 0
4. DEN Магнус Корт Орика-ГринЕЏ+ 0
5. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
6. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
7. NED Дани ван Попел Тим Скај+ 3
8. RSA Жак Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 3
9. NOR Свен Ерик Бистрем Катјуша+ 3
10. BEL Том ван Асбрук Лото НЛ-Џамбо+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Јирген Рулантс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал4ч 42' 56
2. SUI Фабијан Канчелара црна маичка за предводникот на бодовниот пласманцрвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиТрек-Сегафредо+ 1
3. AUS Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ+ 6
4. SVK Петер Саган Тинкоф+ 10
5. SUI Мартин Елмигер ИАМ+ 10
6. ESP Јон Исагире Мовистар+ 10
7. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 11
8. FRA Жоан Ле Бон ФДЖ+ 13
9. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 13
10. ESP Горка Исагире Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Тинкоф4ч 31' 17
2. SUI Михаел Албасини Орика-ГринЕЏ+ 0
3. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. ARG Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 3
5. BEL Јирген Рулантс жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал+ 3
6. COL Џонатан Рестрепо Катјуша+ 3
7. AUS Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 3
8. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 3
9. GER Зимон Гешке Тим ДСМ+ 3
10. DEN Кристофер Јул-Јенсен Орика-ГринЕЏ+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманТинкоф9ч 14' 13
2. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 3
3. SUI Силван Дилје црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. ESP Јон Исагире Мовистар+ 13
5. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 14
6. ESP Горка Исагире Мовистар+ 17
7. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 17
8. AUS Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 18
9. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 19
10. GER Зимон Гешке Тим ДСМ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ARG Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ5ч 08' 21
2. COL Фернандо Гавирија Етикс-Квик Степ+ 0
3. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманТинкоф+ 0
4. BEL Том ван Асбрук Лото НЛ-Џамбо+ 2
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 2
6. DEN Магнус Корт Орика-ГринЕЏ+ 2
7. NED Рајмонд Кредер Ромпорт-Оранје Пелотон+ 2
8. ITA Андреја Пасквалон Рот+ 2
9. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 2
10. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 2
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманТинкоф14ч 22' 13
2. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 9
3. SUI Силван Дилје црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим+ 9
4. ARG Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 17
5. ESP Јон Исагире Мовистар+ 19
6. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 20
7. ESP Горка Исагире Мовистар+ 23
8. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 23
9. AUS Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 24
10. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Дарвин Атапума БМЦ Рејсинг Тим3ч 41' 52
2. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 4
3. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 7
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 9
5. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 9
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 12
7. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
8. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 16
9. ITA Микеле Скарпони Астана+ 16
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 16
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Пјер Латур жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАГ2Р Ла Мондијал18ч 04' 54
2. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 5
4. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 18
6. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
7. ESP Горка Исагире Мовистар+ 27
8. ESP Јон Исагире Мовистар+ 30
9. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 34
10. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Питер Венинг Ромпорт-Оранје Пелотон4ч 33' 47
2. ARG Максимилијано Ричезе Етикс-Квик Степ+ 2' 37
3. POL Маќеј Патерски ЦЦЦ Спранди Полковице+ 3' 57
4. SLO Кристијан Корен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 13
5. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 4' 31
6. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 31
7. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 4' 31
8. ESP Јон Исагире Мовистар+ 4' 35
9. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 4' 36
10. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 4' 39
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Вилко Келдерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо22ч 43' 12
2. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
4. ESP Јон Исагире Мовистар+ 34
5. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 39
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 51
7. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 52
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 56
9. ESP Горка Исагире Мовистар+ 59
10. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим6ч 26' 13
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 16
3. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 16
4. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 31
5. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 33
6. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 43
7. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 49
8. ESP Јон Исагире Мовистар+ 49
9. ESP Виктор де ла Парте ЦЦЦ Спранди Полковице+ 59
10. CZE Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 59
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Варан Баргиј жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим ДСМ29ч 09' 53
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 21
3. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
4. ESP Јон Исагире Мовистар+ 55
5. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 1' 06
6. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 1' 07
7. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 31
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 36
9. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 39
10. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 1' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Јон Исагире Мовистар21' 31
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 18
3. SUI Фабијан Канчелара Трек-Сегафредо+ 19
4. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 21
5. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 23
6. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 24
7. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 25
8. AUS Мајкл Метјус Орика-ГринЕЏ+ 25
9. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 33
10. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана29ч 32' 03
2. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
3. ESP Јон Исагире Мовистар+ 16
4. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 18
5. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 52
6. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 1' 21
7. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 30
9. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 1' 31
10. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 2' 09
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо24' 58
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
4. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 34
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 35
7. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 41
8. GER Ленард Кемна Санвеб+ 42
9. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 46
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАстана30ч 55' 58
2. ESP Јон Исагире Мовистар+ 12
3. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 18
4. COL Харлинсон Пантано ИАМ+ 42
5. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04
6. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
7. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 2' 09
8. NED Вилко Келдерман Лото НЛ-Џамбо+ 2' 38
9. SLO Симон Шпилак Катјуша+ 2' 48
10. RUS Сергеј Чернецки Катјуша+ 5' 08
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Свис 2016 биле доделени три различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2016 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со светлосина маичка. За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.

Третата маичка го претставувало бодовниот пласман наградуван со црна маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Планински пласман
Jersey light blue.svg
Бодовен пласман
Jersey black.svg
Најдобар швајцарски возач
Jersey red.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
Награда за борбеност
1 Фабијан Канчелара Фабијан Канчелара недоделена Фабијан Канчелара Фабијан Канчелара Лото-Судал недоделена
2 Петер Саган Јирген Рулантс Матијас Крицек Марсел Вис
3 Петер Саган Петер Саган Антван Толхук Петер Саган Силван Дилје Силван Дилје
4 Максимилијано Ричезе Жереми Месон
5 Дарвин Атапума Пјер Латур Матијас Франк Тим Скај Дарвин Атапума
6 Питер Венинг Вилко Келдерман Максимилијано Ричезе Мартин Елмигер Лото-Судал Питер Венинг
7 Тиџеј ван Гардерен Варан Баргиј Катјуша Матијас Брендле
8 Јон Изагире Мигел Анхел Лопез Јон Изагире
9 Харлинсон Пантано Мигел Анхел Лопез
На крај Мигел Анхел Лопез Антван Толхук Максимилијано Ричезе Мартин Елмиген Катјуша недоделена
Забелешки
  • На етапата 2, Јирген Рулантс, кој бил втор во бодовниот пласмна, ја носел црната маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Мартин Елмигер, кој бил втор во пласманот за најдобар швајцарски возач, ја носел црвената маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На етапата 3, Мартин Елмигер, кој бил втор во пласманот за најдобар швајцарски возач, ја носел црвената маичка, бидејќи Фабијан Канчелара (на првото место) ја носел црната маичка како предводник на бодовниот пласман.
  • На етапата 4, Фабијан Канчелара, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи Петер Саган (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман, а Силван Дилје (на првото место) ја носел црвената маичка како предводник на пласманот за најдобар швајцарски возач.
  • На етапата 5, Максимилијано Ричезе, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи Петер Саган (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вин, Најџел. „UCI WorldTour calendar 2016“. Cycling Weekly. Посетено на 18 декември 2015.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]