Прејди на содржината

Андреја Пасквалон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреја Пасквалон
Пасквалон на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеАндреја Пасквалон
Роден2 јануари 1988(1988-01-02)(36 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008

2009–2010
Термопјаве Меканика 2П Касолато Колори
Залф Дезире Фјор
Професионални клубови
2010

2011–2013
2014
2015-2016
2017-
Лампре-Фарнезе Вини (стажант)
Колнаго-ЦСФ Инокс
Ареа Зеро Про Тим
Рот-Шкода
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
10 мај 2018

Андреја Пасквалон (италијански: Andrea Pasqualon; р. 2 јануари 1988) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Трофео Чита ди Бреша
6. Копа Сан Џео
6. Џиро дел Медио Брента
10. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
2010
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
1. Џиро дел Казентино
7. Трофео Чита ди Бреша
8. Трофео Алчиде Дегаспери
9. Трофео Франко Балестра
9. Џиро дел Медио Брента
2012
4. Трофео Матеоти
2013
1. Етапа 2 Тур ди Лимузен
2. Копа Сабатино
2014
1. ГП Јужна Корушка
1. Етапа 7 Вуелта а Колумбија
3. Гран Премио дела Коста Етруски
3. Трофео Лаигвелја
5. Џиро дел’Апенино
5. Гран Премио Бруно Бегели
7. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2015
2. Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
2. Гран при де ла вил де Ножан сир Оас
2. Трофео Матеоти
3. Тур де Берн
6. Париз-Троа
6. Ронде ван Норд-Холанд
6. Копа Уго Агостони
6. Меморијал Марко Пантани
7. Краен пласман Тур ди Лимузен
7. Трка околу Келн
10. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 2
2016
2. ГП Кантон Аргау
2. Копа Сабатини
3. Класик Рејс Хоризон Парк
10. Мировна трка
2017
1. Копа Сабатини
6. ГП Бруно Бегели
7. Бинше-Шиме-Бинше
8. Париз-Тур
10. Париз-Бурж
2018
4. Трка околу Франкфурт
6. Брабантсе Пејл
7. Класик Ла Дром

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Andrea Pasqualon Profile“. ProCylingStats. 2015. Посетено на 6 април 2015.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]