Матијас Крицек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матијас Крицек
Крицек на Трката околу Австрија 2019
Лични податоци
Цело имеМатијас Крицек
Роден29 септември 1988 (1988-09-29) (33 г.)
Виена,  Австрија
Висина1,86 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФелбермер-Симплон Велс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011–2012
2012
Маркиол
Ликвигас-Канондејл (стажант)
Професионални клубови
2008
2013–2014
2015
2016
2017
2018-
Тирол Тим
Канондејл
Фелбермер-Симплон Велс
Тим Рот
Тирол Сајклинг Тим
Фелбермер-Симплон Велс
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2011)
Последна промена
12 јануари 2020

Матијас Крицек (германски: Matthias Krizek; р. 29 септември 1988 во Виена) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Фелбермер-Симплон Велс.[1]

Го освоил националното друмско првенство во 2011 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
2. Национално јуниорско друмско првенство
3. Краен пласман Трофео Карлсберг
2008
4. Гран при Рајфајзен
2011
1. MaillotAustria.PNG Национално друмско првенство
5. Џиро дел Медио Брента
2012
1. Етапа 1 Џиробио
3. Национално друмско првенство
3. Џиро дел Медио Брента
6. ГП Каподарко
2014
1. Jersey blue.svg Пласман на најактивен возач Трка околу Полска
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 12 Вуелта а Еспања
2015
2. Национално друмско првенство
2. Краен пласман Трка околу Словачка
2017
1. Етапа 5 Флеш ди Сид
2018
6. Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Рон-Алп Изер
1. Jersey violet.svg Планински пласман
5. Краен пласман Трка околу Горна Австрија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ProCyclingStats (1988-09-29). „Matthias Krizek“. ProCyclingStats. Посетено на 2013-09-05.
  2. „National Championship, Road, Elite, Austria (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]