Прејди на содржината

Сергеј Чернецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Чернецки
Чернецки на Трката околу Австрија 2013
Лични податоци
Цело имеСергеј Витаљевич Чернецки
Роден9 април 1990(1990-04-09)(34 г.)
Сертолово, СССР СССР
Висина1,76 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Итера-Катјуша
Катјуша
Астана
Каха Рурал-Сегурос РГА
Значајни победи
Етапни трки
Арктичка трка на Норвешка (2018)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2016)
Последна промена
6 јануари 2019

Сергеј Витаљевич Чернецки (руски: Сергей Витальевич Чернецкий; р. 9 април 1990) — руски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
8. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
8. Класика Примавера
2011
4. Класика Примавера
5. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
10. Пиколо Џиро ди Ломбардија
2012
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Краен пласман Ронд де л’Изар
1. Етапа 2
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 6 (ITT)
2. Гран Премио Чита ди Камаиоре
2. Хроно Шампеноа
4. Краен пласман Рона-Алпи Изер
1. Пласман за млад возач
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
4. Дуо Норманд (со Антон Воробјев)
2013
1. Краен пласман Трка на Фјордовите
1. Етапа 1
1. Етапа 3 (ТТТ)
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Краен пласман Трка околу Австрија
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
10. Рома Максима
2014
2. Национално хронометарско првенство
2. Трка Алмати
3. ГП Мигел Индураин
5. Краен пласман Трка околу Пекинг
7. Милано-Торино
8. Трофео Платха де Муро
9. ГП Кантон Аргау
2015
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
7. Краен пласман Волта ао Алгарве
2016
1. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка околу Белгија
5. ГП Мигел Индураин
7. Краен пласман Тур Ла Прованс
10. Краен пласман Тур де Свис
10. ГП Кантон Аргау
2017
8. Краен пласман Вуелта а Бургос
10. Џиро ди Ломбардија
2018
1. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
3. Краен пласман Трка околу Гуангси

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Сергеј Чернецки на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Сергеј Чернецки“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Сергеј Чернецки“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Сергеј Чернецки“. ProCycling.