Марсел Вис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марсел Вис
Лични податоци
Цело имеМарсел Вис
ПрекарМези
Роден25 јуни 1986 (1986-06-25) (34 г.)
Лангнау во Ементал,  Швајцарија
Висина1,77 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2007–2008
2008
Атлас-Ромерс Хаусбекерај
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012
2012
2013–2016
Сервело ТестТим
Геокс-ТМЦ
Атлас Персонал-Јакро
Тим НетАп
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
Национален јуниорски друмски првак (2004)
Флеш ду Суд/Национален првак под 23 години (2008)
Тур де Берн (2013)

Марсел Вис (германски: Marcel Wyss; р. 25 јуни 1986) — поранешен швајцарски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2009-2016.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotSuiza.PNG Национален јуниорски друмски првак
2005
3. Фречија деи Вини
2007
3. Краен пласман Мајнфранкен Тур
2008
1. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Пролог
1. MaillotSuiza.PNG Национален хронометарски првак под 23 години
1. MaillotSuiza.PNG Национален првак во ридско искачување под 23 години
6. Краен пласман Тур де л’Авенир
2010
8. Краен пласман Тур де Романди
2012
1. Етапа 2b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
8. Краен пласман Трка околу Австрија
2013
1. Тур де Берн
2. Шоле-По де Лоара
7. Краен пласман Трка околу Баварија
7. Краен пласман Волта а Португал
10. Краен пласман Тур де Романди
10. Краен пласман Трка околу Британија
2014
9. Краен пласман Трка околу Баварија
2015
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2016
8. Краен пласман Тур де л’Ен

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 38 34 40
Jersey yellow.svg Тур 32 60
Jersey red.svg Вуелта 21

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Марсел Вис на Ризницата ?
  • Матична страница
  • „Достигнувања на Марсел Вис“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Марсел Вис“. Cycling Quotient.