Харлинсон Пантано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харлинсон Пантано
Пантано на Сиркут де ла Сарт 2011
Лични податоци
Цело имеХарлинсон Пантано Гомес
Роден19 октомври 1988(1988-10-19)(35 г.)
Кали,  Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2011

2012–2014
2015–2016
2017-
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
Колумбија-Колдепортес
ИАМ Сајклинг
Трек-Сегафредо
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2017)
Последна промена
24 март 2018

Харлинсон Пантано Гомес (шпански: Jarlinson Pantano Gómez; р. 19 ноември 1988) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.

Кариера[уреди | уреди извор]

Настапил на Џиро д’Италија 2014. Во декември 2014 година бил најавен како дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година.[1] Возел на Тур де Франс 2015, завршувајќи на 19. место.[2] Пантано ја освоил петнаесеттата етапа на Тур де Франс 2016, која била планинска етапа.

Во јули 2016 година го заменил Наиро Кинтана во репрезентацијата на Колумбија на друмската трка на Летните олимписки игри.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
7. Краен пласман Тур де л’Авенир
2009
1. Етапа 5 Куп де насионс Вил Сакене
2010
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
Планински пласман
2011
1. Етапа 7 Вуелта а Колумбија
2014
7. Гран Премио ди Лугано
7. Рома Максима
9. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2015
9. Краен пласман Тур Даун Андер
2016
Тур де Франс
1. Етапа 15
Награда за борбеност на етапите 17 и 20
4. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 9
5. Гран Премио ди Лугано
8. Краен пласман Волта ао Алгарве
2017
Национални друмски првенства
1. Хронометар
2. Друмска трка
10. Краен пласман Трка околу Турција
2018
1. Етапа 5 Волта а Каталуња

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 46 32
Тур 19 19 46
Вуелта 33

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со десет нови членови“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.
  2. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  3. „Pantano replaces Nairo Quintana on Colombia's Rio Olympics roster“. cyclingnews.com. 25 јули 2016. Посетено на 25 јули 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]