Свен Ерик Бистрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свен Ерик Бистрем
Бистрем на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеСвен Ерик Бистрем
Роден21 јануари 1992 (1992-01-21) (30 г.)
Хаугесунд,  Норвешка
Висина1,89 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014
2015–2017
2018-2021
2022-
Катјуша (стажант)
Катјуша
ОАЕ Тим Емирати
Интермарше-Ванти-Жобер Материо
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Jersey rainbow.svg Светски друмски првак под 23 години (2014)
MaillotNoruega.PNG Национален друмски првак (2020)
Последна промена
26 март 2022

Свен Ерик Бистрем (норвешки: Sven Erik Bystrøm; р. 21 јануари 1992) — норвешки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[2] Во 2014 година станал светски друмски првак под 23 години.

Потпишал со континенталната екипа Тим Естер Хус-Ридли во 2012 година. За Катјуша потпишал како стажант во август 2014 година, додека со професионален договор почнал од 2015 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3] Исто така возел на Вуелта а Еспања 2017, но се повлекол од трката поради скршено рамо на седмата етапа.[4]

Од 2018 година ќе вози за ОАЕ Тим Емирати со кој потпишал првичен двегодишен договор.[5] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Jersey yellow.svg Краен пласман ГП Гренланд
1. Етапа 2
2. ГП Рингерике (јуниори)
2, У6 Сајкл Тур Тидахом (јуниори)
2010
3. Национално јуниорско друмско првенство
10. Краен пласман Реџо-Тур (јуниори)
1. Етапа 3
2011
5. Трка Химерланд
2012
1. Трка околу Франкфурт под 23 години
2. Национално друмско првенство под 23 години
8. Рогаланд ГП
2013
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Класик Барони Бреда
7. ГП Рингерике
2014
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство под 23 години
2. ГП Рингерике
3. Трка околу Франкфурт
6. ГП Хаделанд
6. Класик Барони Бреда
7. ЗЛМ Тур
9. Ронде ван Дренте
10. Краен пласман Трка околу Норвешка
10. Краен пласман Трка на Фјордови
10. Трка околу Фландрија под 23 години
2015
1. Пролог (ТТТ) Трка околу Австрија
1. Jersey blue.svg Младински пласман Сиркут Сиклуст Сарт
2016
7. Ле Самин
8. Краен пласман Трка околу Катар
2017
2. Национално друмско првенство
2020
1. MaillotNoruega.PNG Национално друмско првенство
2021
6. Трофео Калвија
10. Краен пласман Трка околу Норвешка
2022
9. Краен пласман Волта ао Алгарве

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 110
Jersey red.svg Вуелта 141 СО 113

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Sven Erik Bystrøm - UAE team Emirates“. Архивирано од изворникот на 2021-09-25. Посетено на 4 July 2019.
  2. Tyson, Jackie (12 January 2022). „2022 Team Preview: Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 16 January 2022.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. „CyclingPub.com - Sven Erik Bystrøm out of Vuelta a España, World Championships in doubt“. cyclingpub.com.
  5. „Bystrom joins Kristoff in move to UAE Team Emirates“.
  6. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]