Џонатан Рестрепо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џонатан Рестрепо
Рестрепо на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеЏонатан Рестрепо Валенсија
ПрекарПакора (Pácora)
Роден28 ноември 1994 (1994-11-28) (26 г.)
Пакора,  Колумбија
Висина1,71 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Манзана Постобон
ДисциплинаВелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2014–2015 Колдепортес-Кларо
Професионални клубови
2015
2016-2018
2019-
Катјуша (стажант)
Катјуша
Тим Манзана Постобон
Последна промена
9 декември 2019

Џонатан Рестрепо Валенсија (шпански: Jhonatan Restrepo Valencia; р. 28 ноември 1994) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Манзана Постобон.[1]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Рестрепо се родил во Пакора. Се натпреварувал како пливач во детството, освојувајќи четири национални првенства во Колумбија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Според Рестрепо, тој и неговиот менаџер вртеле на броевите на елитните клубови преку Фејсбук од декември 2014 година со цел да добијат професионален договор. Откако станал панамерикански првак под 23 години во 2015 година, добил понуда од Катјуша за стажант таа сезона, а подоцна останал со нив во 2016 година. Учествувал на Панамериканските игри 2015 и бил прв во екипната потера. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски[уреди | уреди извор]

2013
2. Silver medal blank.svg Панамериканско првенство - екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Панамериканско првенство - поединечна потера
2014
1. Gold medal blank.svg Панамериканско првенство - екипна потера
2. Silver medal blank.svg Панамериканско првенство - медисон
7. Панамериканско првенство - поединечна потера
2015
1. Gold medal blank.svg Панамерикански игри - екипна потера
1. Gold medal blank.svg Панамериканско првенство - екипна потера
1. Gold medal blank.svg Панамериканско првенство - поединечна потера
2. Silver medal blank.svg Панамериканско првенство - медисон

друмски[уреди | уреди извор]

2015
1. Gold medal blank.svg Панамериканско првенство - друмска трка под 23 години
5. Панамериканско првенство - хронометар под 23 години
2016
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапата 8 Вуелта а Еспања
2017
2. Вуелта а Мурсија
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
10. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2018
4. Гран Пиемонте
2019
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Вуелта а Арагон
5. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
7. Краен пласман Трка околу Турција
8. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Los 50 colombianos en la élite del ciclismo mundial en 2019“ [The 50 Colombians in the elite of world cycling in 2019]. El Espectador (шпански). Fidel Cano Correa, Grupo Valorem S.A. 18 јануари 2019. Посетено на 21 јануари 2019.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]