Џиро ди Ломбардија 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џиро ди Ломбардија 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание110. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2016 1.UWT
Датум1 октомври 2016
Растојание240 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеКомо
ОдредиштеБергамо
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај61
Просечна брзина37,248 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Естебан Чавес (Орика-БајкЕксчејнџ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Диего Роза (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Ригоберто Уран (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
◀ 20152017 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Милано-Санремо 2016 — 110. издание на велосипедскиот класик Милано-Санремо, кој се одржал на 1 октомври 2016 година. Претставувала завршна трка во сезоната на Светската турнеја.[1]

Колумбискиот возач Естебан Чавес ја освоила трката во спринт од тројца во Бергамо со Италијанецот Диего Роза и неговиот сонародник Ригоберто Уран.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е дел од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканет и се обврзани да учествуваат,[3] а на седум професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани, со што вкупно 200 возачи учествувале на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. USA БМЦ Рејсинг
 4. USA Канондејл
 5. RSA Дименжн Дата
 6. BEL Етикс-Квик Степ
 7. FRA ФДЖ
 8. GER Џајант-Алпесин
 9. SUI ИАМ
 10. RUS Катјуша
 11. ITA Лампре-Мерида
 12. NED Лото НЛ-Џамбо
 13. BEL Лото-Судал
 14. ESP Мовистар
 15. AUS Орика-ГринЕЏ
 16. GBR Скај
 17. RUS Тинкоф
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (7)
 1. ITA Androni Giocattoli-Sidermec
 2. ITA Бардијани ЦСФ
 3. POL ЦЦЦ Спранди Полковице
 4. FRA Кофидис
 5. RUS Гаспром-РусВело
 6. ITA Нипо-Вини Фантини
 7. ITA 2016 Wilier Triestina-Sout

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Естебан Чавес Орика-БајкЕксчејнџ6ч 26' 36
2. ITA Диего Роза Астана+ 0
3. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 6
5. ITA Давиде Вилела ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 19
6. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 24
7. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 24
8. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 1' 24
9. ITA Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 24
10. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 24
11. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 26
12. ITA Џанлука Брамбила Етикс-Квик Степ+ 2' 04
13. COL Родолфо Торес Дрон Хопер-Андрони Џокатоли+ 2' 05
14. ITA Џовани Висконти Мовистар+ 2' 42
15. POR Руј Кошта Лампре-Мерида+ 5' 02
16. RUS Матвеј Мамикин Катјуша+ 5' 02
17. FRA Руди Молар Кофидис+ 5' 02
18. COL Дарвин Атапума БМЦ Рејсинг Тим+ 5' 33
19. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6' 24
20. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 36
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Вин, Најџел. „Календар на Светската турнеја на UCI 2016“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 20 февруари 2016.
 2. „Chaves win WorldTour finale Il Lombardia“. cyclingnews.com. Посетено на 1 октомври 2016.
 3. „Велосипедски одредби UCI: Дел 2: Друмски трки стр. 110“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 февруари 2016.
 4. „Џиро ди Ломбардија 2016“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]