Прејди на содржината

Џиро ди Ломбардија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиро ди Ломбардија 2019
Детали за трката
Издание113. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум12 октомври 2019
Растојание243 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај109
Просечна брзина41,305 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо)
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ТретопласиранCOL Еган Бернал (Инеос Гренадиерс)
◀20182020
Документација

Џиро ди Ломбардија 2019 — 113. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 12 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Бауке Молема од Трек-Сегафредо станал прв холандски победник на Џиро ди Ломбардија по победата на Хени Кајпер во 1981 година. Исто така, по првпат од 1990 година немало италијански возачи меѓу првите 10.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4] Секоја екипа настапила со 7 возачи и од вкупно 175 возачи, 109 ја завршиле трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо5ч 52' 59
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 16
3. COL Еган Бернал Инеос Гренадиерс+ 16
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 16
5. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
6. AUS Џек Хејг Тим Џејко АИУла+ 34
7. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 34
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 50
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ситроен Тим+ 50
10. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 50
11. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 50
12. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 50
13. ESP Енрик Мас Судал Квик-Степ+ 50
14. COL Иван Соса Инеос Гренадиерс+ 50
15. GBR Адам Јејтс Тим Џејко АИУла+ 1' 57
16. ESP Горка Исагире Астана Казахстан Тим+ 2' 08
17. ITA Џовани Висконти Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 2' 08
18. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 09
19. ITA Џани Москон Инеос Гренадиерс+ 2' 12
20. FRA Пјер Ролан Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 2' 30
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Il Lombardia 2019 HIGHLIGHTS -- Giro di Lombardia: Cycling's Final Monument On GCN Racing“. GCN Racing. 12 October 2019. Посетено на 12 October 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Il Lombardia 2019 - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 September 2019.
  5. „Џиро ди Ломбардија 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]