Класик Лондон-Сари 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класик Лондон-Сари 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум4 август 2019
Растојание169 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Буши
ОдредиштеМол
Екипи20
Возачи на почеток138
Возачи на крај123
Просечна брзина44,817 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранDEN Михаел Меркев (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2019 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2019) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 4 август како триесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Бранителот на титулата Паскал Акерман не учествувал за да ја одбрани титулата. Во негово отсуство, Елија Вивијани ја освоил победата додека колегата на Акерман, Сем Бенет завршил втор. Колегата на Вивијани Михаел Меркев се одржал пред Јаспер Стејвен за последното место на подиумот.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, шеснаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале, како и националната екипа на Велика Британија, со што главната била составена од 20 екипи. Секоја екипа имала состав од 7 возачи.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (16)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. BRN Бахреин-Мерида
 3. GER Бора-Хансгрое
 4. POL ССС Тим
 5. BEL Декојнинк-Квик Степ
 6. FRA Групама-ФДЖ
 7. BEL Лото-Судал
 8. AUS Мичелтон-Скот
 9. RSA Дименжн Дата
 10. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 11. GBR Инеос
 12. NED Џамбо-Висма
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. GER Санвеб
 15. USA Трек-Сегафредо
 16. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1. FRA Делко-Марсеј Прованс
 2. ISR Израелска велосипедска академија
 3. FRA Директ Енержи
Национална екипа
 1. GBR Обединето Кралство

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 46' 15
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
5. NOR Амунд Грендал Јансен Џамбо-Висма+ 0
6. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
7. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
10. GBR Итан Хејтер Обединето Кралство+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Viviani wins RideLondon-Surrey Classic“. Cycling News. 4 August 2019. Посетено на 4 August 2019.
 3. „2019 Prudential RideLondon Teams“. Посетено на 19 July 2019.
 4. Windsor, Richard (29 July 2019). „RideLondon-Surrey Classic 2019 start list“. Cycling Weekly. Посетено на 30 July 2019.
 5. „Класик Лондон-Сари 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]