Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - друмска трка за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Групата на самиот почеток на трката, упатувајќи се кон југозапад низ лондонските предградија.
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Друмската трка за жени, дел од олимписките велосипедски настани на Летните олимписки игри 2012, се одржала на 29 јули во Лондон.[1] Друмската трка се одржала на патека, која започнала и завршила пред Бакингемската палата[2] и се упатила кон Сари. Никол Кук од Велика Британија била бранител на титулата од Пекинг.

Друмската трка започнала пред Бакингемската палата пред возачите да се упатат кон југозапад низ градот. Потоа тие ја преминале реката Темза преку мостот Патни и продолжиле низ парковите Ричмонд, Баши и поминале крај судската палата Хемптон. Делот во Сари бил одбележан со неколку кругови на предизвикувачкото искачување Бокс Хил (девет за друмската трка за мажи, два круга за женската трка), пред возачите да се упатат кон север низ Ледерхед, Ешер, Кингстон, паркот Ричмонд и повторно пред Бакингемската палата за крај.[3] Во борбата со дождот, трката ја освоила Маријане Вос од Холандија, освојувајќи го златниот медал. Британката Лизи Армитстед била втора, додека Русинката Олга Забелинскаја пристигнала трета.[4]

Распоред[уреди | уреди извор]

Датум Време Крај Коло
Недела, 29 јули 2012 12:00 (UTC+01:00) 15:35 (UTC+01:00) Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Некои од велосипедистите и долгата колона возила за поддршка кај судската палата Хемптон

.

Трите медалистки на олимписката друмска трка за жени во Лондон, кога поминуваат низ паркот Ричмонд во југозападен Лондон, околу 10 километри пред крајот. Од лево кон десно: Лизи Армитстед, Маријане Вос и Олга Забелинскаја.

Првичната почетна листа била објавена на 23 јули.[5] Конечната почетна листа[6] била поправена со повлекувањето на Ли Ваи Ше од Хонгконг, која го напуштила Хонгконг со цел да имаат само едно место по квалификацискиот систем и германската екипа, која решила да ја замени Клаудија Хојслер со Шарлот Бекер.[7]

Место Возач Време[8]
 Маријане Вос (ХОЛ) 3:35:29
 Лизи Армитстед (ВБР)
и.в.
 Олга Забелинскаја (РУС) 3:35:31
4  Ина-Јоко Тојтенберг (ГЕР) 3:35:56
5  Џорџа Бронѕини (ИТА)
и.в.
6  Ема Јохансон (ШВЕ)
и.в.
7  Шели Олдс (САД)
и.в.
8  Полин Феран-Прево (ФРА)
и.в.
9  Лизбет де Вохт (БЕЛ)
и.в.
10  Од Бјаник (ФРА)
и.в.
11  Катарзина Павловска (ПОЛ)
и.в.
12  Жоел Нименвил (КАН)
и.в.
13  На Ах-Реум (КОР)
и.в.
14  Анемик ван Влутен (ХОЛ)
и.в.
15  Алена Амијалиусик (БЛР)
и.в.
16  Ешли Мулман (ЈАР)
и.в.
17  Грете Трајер (ЕСТ)
и.в.
18  Линда Вилумсен (НЗЛ)
и.в.
19  Емилија Фалин (ШВЕ)
и.в.
20  Пија Сундстет (ФИН)
и.в.
21  Кристин Мажеру (ЛУК)
и.в.
22  Полона Батагељ (СЛО)
и.в.
23  Клемилда Фернандес (БРА)
и.в.
24  Евелин Стивенс (САД)
и.в.
25  Татјана Антошина (РУС)
и.в.
26  Евелин Гарсија (ЕСА)
и.в.
27  Денис Рамсден (КАН)
и.в.
28  Јоана ван де Винкел (ЈАР)
и.в.
29  Мајке Полспул (БЕЛ) 3:36:01
30  Татјана Гудерзо (ИТА)
и.в.
31  Никол Кук (ВБР)
и.в.

Место Возач Време
32  Клара Хју (КАН)
и.в.
33  Трикси Ворак (ГЕР) 3:36:04
34  Ноеми Кантеле (ИТА)
и.в.
35  Кристин Армстронг (САД) 3:36:16
36  Амбер Небен (САД) 3:36:20
37  Џудит Арнт (ГЕР) 3:36:28
38  Лариса Панкова (РУС) 3:37:22
39  Шара Гило (АВС)
s.t.
40  Ема Пули (ВБР) 3:37:36
 Ингрид Дрексел (МЕК) OTL
 Лус Гуневејк (ХОЛ) OTL
 Шарлот Бекер (ГЕР) OTL
 Ксин Лиу (КИН) OTL
 Монија Бакеле (ИТА) OTL
 Фернанда да Силва (БРА) OTL
 Елен ван Дејк (ХОЛ) OTL
 Луси Мартин (ВБР) OTL
 Хсиао Меи-ју (ТПЕ) OTL
 Алона Андрук (УКР) OTL
 Одри Кордон (ФРА) OTL
 Лудивин Анрион (БЕЛ) OTL
 Робин де Грот (ЈАР) OTL
 Аманда Спрат (АВС) OTL
 Кло Хоскинг (АВС) OTL
 Јумари Гонзалез (КУБ) OTL
 Емили Моберг (НОР) OTL
 Изабел Седерберг (ШВЕ) OTL
 Џејми Вонг (ХКГ) OTL
 Мајуко Хагивара (ЈАП) DNF
 Даниелис Гарсија (ВЕН) DNF
 Паола Муњоз (ЧИЛ) DNF
 Аурели Халбвакс (МРИ) DNF
 Елена Чалик (АЗЕ) DNF
 Јутатип Манепан (ТАЈ) DNF
 Жанилдес Фернандес (БРА) DNF

Над временската граница (OTL)
Според одредбите на UCI за еднодневни друмски трки (член 2 март 039), „Секој возач, кој ќе заврши во време поголемо за 5% од она на победникот, не треба да биде пласиран“.[9] Победничкото време на Маријане Вос резултирало со временска граница од 3 часа, 50 минути и 27 секунди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olympic sport competition schedule“. Лондон 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2012-03-15.
  2. „The Mall | Venues“. Лондон 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2011-10-25.
  3. „Road Race format competition“. Лондон 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-10. Посетено на 2012-05-01.
  4. „Vos wins thrilling Road Race“. Лондон 2012. 29 јули 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-08. Посетено на 2012-07-29.
  5. „Олимписки игри Лондон 2012: Почетна список на женската друмска трка“. cyclingweekly.co.uk. 2012-07-23.
  6. „Друмска трка за жени“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 28 јули 2012.
  7. „BDR benennt Frauen-Aufgebot“. sport1.de (германски). 28 јули 2012. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 28 јули 2012.
  8. https://archive.today/20121205195557/www.london2012.com/cycling-road/event/women-road-race/phase=crw012100/index.html
  9. UCI Cycling Regulations, Part II: Road Races, UCI, 1 февруари 2012, стр. 31

Надворешни врски[уреди | уреди извор]