Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - екипен спринт за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Екипниот спринт за мажи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија, се одржал на лондонскиот велопарк на 2 август.[1]

Екипниот спринт започнал со квалификации, кога најдобрите осум екипи продолжиле во првото коло (4. против 5., 3. против 6., 2. против 7. и 1. против 8.). Четирите победнички екипи од првото коло се натпреварувале за медали, каде најдобрите две екипи се натпреварувале за злато, додека останатите две екипи се бореле за бронзата. Преостанатите екипи биле сместени од петтото до осмото место според времињата од првото коло.[2]

Екипата на Велика Британија била составена од Филип Хиндс, Крис Хој и Џејсон Кени го освоила златниот медал со време од 42,6 секунди, рушејќи го светскиот рекорд. Франција го освоила сребрениот медал, а Германија бронзата.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+1

Датум Време Коло
Четврток, 2 август 2012 16:15 Квалификации и финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Земја Велосипедисти Резултат Забелешка
1  Велика Британија (GBR) Филип Хиндс
Крис Хој
Џејсон Кени
43,065 К, ОР
2  Франција (FRA) Грегори Боже
Микаел Далмеида
Кевин Сиро
43,097 К, ОР*
3  Австралија (AUS) Метју Глецер
Шејн Перкинс
Скот Сандерленд
43,377 К
4  Русија (RUS) Сергеј Борисов
Денис Дмитриев
Сергеј Кочеров
43,681 К, ОР*
5  Германија (GER) Рене Ендерс
Максимилијан Леви
Роберт Ферстеман
43,710 К
6  Кина (CHN) Ченг Чангсонг
Џанг Леи
Џанг Миао
43,751 К
7  Нов Зеланд (NZL) Еди Докинс
Итан Мичел
Сајмон ван Велтховен
44,175 К
8  Јапонија (JPN) Сеичиро Накагава
Јудаи Нита
Казунари Ватанабе
44,324 К
9  Венецуела (VEN) Херсони Канелон
Сезар Маркано
Анхел Полгар
44,654
10  Полска (POL) Мачеј Бјелецки
Дамијан Зјелињски
Камил Кучињски
44,712
  • К = квалификувани; ОР = олимписки рекорд
  • Олимпискиот рекорд бил урнат најпрвин од Русија, потоа Франција (во истата група како Австралија) и на крајот во последната група од Велика Британија.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Група Место Земја Резултат Забелешка
4 1  Велика Британија (GBR) 42,747 СР
3 2  Франција (FRA) 42,991 ОР*
1 3  Германија (GER) 43,178
2 4  Австралија (AUS) 43,261
3 5  Нов Зеланд (NZL) 43,495
2 6  Кина (CHN) 43,505
1 7  Русија (RUS) 43,909
4 8  Јапонија (JPN) 43,964
  • СР = светски рекорд; ОР = олимписки рекорд
  • Франција го поставила олимпискиот рекорд во третата група, пред Велика Британија да го постави новиот светски рекорд во четвртата група.

Коло за медали[уреди | уреди извор]

Натпревар за Екипа Време Место
злато  Велика Британија (GBR) 42,600 (СР)  Златен
 Франција (FRA) 43,013  Сребрен
бронза  Германија (GER) 43,209  Бронзен
 Австралија (AUS) 43,355 4

Наводи[уреди | уреди извор]