Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - BMX за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Дисциплината BMX за жени на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржала на патеката за BMX на лондонскиот велопарк, во рамките на Олимпискиот парк, од 8 до 10 август.[1]

Маријана Пахон од Колумбија го освоил златниот медал - прв на Игрите 2012 за својата земја — со време од 37,706 секунди. Сара Вокер од Нов Зеланд го освоил сребрениот медал, а Лаура Смулдерс од Холандија бронзениот.

Начин на натпреварување[уреди | уреди извор]

Возачите биле поделени во полуфиналиња врз основа на нивните резултати од хронометарот. Полуфиналињата се состоеле од три возења, каде најдобрите четири возачи во секоја група продолжувале во финале. Во финалниот натпревар имало само едно возење.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
Среда, 8 август 2012 15:00 Квалификации
Петок, 10 август 2012 15:00 Полуфинале и финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Име Време Забелешки
1  Каролин Букенан (АВС) 38,434
2  Сара Вокер (НЗЛ) 38,644
3  Маријана Пахон (КОЛ) 38,787
4  Лаетитија ле Коргиле (ФРА) 38,976
5  Шаназ Рид (ВБР) 39,368
6  Лаура Смулдерс (ХОЛ) 39,420
7  Мажали Потје (ФРА) 39,778
8  Алис Пост (САД) 39,890
9  Лорен Рејнолдс (АВС) 40,045
10  Анета Хладикова (ЧЕШ) 40,846
11  Романа Лабункова (ЧЕШ) 41,096
12  Стефани Ернандез (ВЕН) 41,253
13  Сандра Алексејева (ЛАТ) 41,752
14  Вилма Римшаите (ЛИТ) 42,162
15  Скел Стајн (БРА) 42,995
 Брук Крејн (САД) ДНФ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име 1. возење 2. возење 3. возење Вкупно Забелешки
1  Каролин Букенан (АВС) 38,276 (1) 40,296 (2) 38,482 (1) 4 К
2  Шаназ Рид (ВБР) 39,029 (2) 38,858 (1) 38,634 (2) 5 К
3  Брук Крејн (САД) 40,668 (5) 41,029 (4) 40,099 (5) 14 К
4  Лаетитија ле Коргије (ФРА) 39,902 (4) 1:20,324 (8) 38,759 (3) 15 К
5  Стефани Ернандез (ВЕН) 1:12,935 (8) 40,513 (3) 39,466 (4) 15
6  Алис Пост (САД) 39,495 (3) 51,752 (7) ДНФ (8) 18
7  Сандра Алексејева (ЛАТ) 42,030 (7) 43,159 (6) 42,855 (6) 19
8  Лорен Рејнолдс (АВС) 41,103 (6) 41,441 (5) ДНФ (8) 19

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Име 1. возење 2. возење 3. возење Вкупно Забелешки
1  Маријана Пахон (КОЛ) 38,759 (1) 38,749 (1) 38,845 (1) 3 К
2  Мажали Потје (ФРА) 39,342 (2) 38,828 (2) 39,048 (2) 6 К
3  Лаура Смулдерс (ХОЛ) 39,886 (4) 39,175 (3) 39,660 (4) 11 К
4  Сара Вокер (НЗЛ) 39,905 (5) 39,348 (4) 39,344 (3) 12 К
5  Анета Хладикова (ЧЕШ) 39,728 (3) 40,393 (6) 43,752 (7) 16
6  Романа Лабункова (ЧЕШ) 40,624 (6) 39,883 (5) 40,777 (6) 17
7  Вилма Римшаите (ЛИТ) 41,789 (7) 40,897 (7) 40,400 (5) 19
8  Скел Стајн (БРА) ДНФ (8) ДНС (10) ДНС (10) 28

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Време
 Златен  Маријана Пахон (КОЛ) 37.706
 Сребрен  Сара Вокер (НЗЛ) 38,133
 Бронзен  Лаура Смулдерс (ХОЛ) 38,231
4  Лаетитија ле Коргиле (ФРА) 38,476
5  Каролин Букенан (АВС) 38,903
6  Шаназ Рид (ВБР) 39,247
7  Мажали Потје (ФРА) 39,395
8  Брук Крејн (САД) 40,286

Наводи[уреди | уреди извор]