Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - крос-кантри за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Дисциплината крос-кантри за мажи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржала на Хадли Фарм на 12 август.[1]

Настапиле педесет натпреварувачи од 32 држави.

Начин на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето започнала со масовен старт и вклучувало одреден број на кругови (одредени на денот пред натпреварувањето) на патеката од 4,8 км во Хадли Фарм во Есекс.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
Недела, 12 август 2012 13:30 Финале

Резултат[уреди | уреди извор]

Списокот на натпреварувачи бил објавен на 26 јули.[3]

Место Возач Време
 Златен  Јарослав Кулхави (ЧЕШ) 1:29:07
 Сребрен  Нино Шуртер (ШВА) 1:29:08
 Бронзен  Марко Аурелио Фонтана (ИТА) 1:29:32
4  Хосе Антонио Ермида (ШПА) 1:29:36
5  Бари Стандер (ЈАР) 1:29:37
6  Карлос Колома-Николас (ШПА) 1:30:07
7  Мануел Фумиќ (ГЕР) 1:30:31
8  Џоф Кабуш (КАН) 1:30:43
9  Александер Гебауер (АВТ) 1:31:16
10  Тод Велс (САД) 1:31:28
11  Стефан Темпје (ФРА) 1:31:30
12  Јан Шкарницл (ЧЕШ) 1:31:48
13  Герхард Кершбаумер (ИТА) 1:32:02
14  Онджеј Цинк (ЧЕШ) 1:32:16
15  Самуел Шулц (САД) 1:32:29
16  Марек Конва (ПОЛ) 1:32:41
17  Руди ван Хутс (ХОЛ) 1:32:53
18  Ралф Неф (ШВА) 1:32:58
19  Кевин ван Ховелс (БЕЛ) 1:33:01
20  Карл Маркт (АВТ) 1:33:18
21  Даниел Меконел (АВС) 1:33:22
22  Серхио Мантекон-Гутиерез (ШПА) 1:33:46
23  Давид Роса (ПОР) 1:33:50
24  Рубенс Валеријано (БРА) 1:34:23
25  Флоријан Фогел (ШВА) 1:34:36
26  Катрил Сото (АРГ) 1:35:13
27  Кохеи Јамамото (ЈАП) 1:35:26
28  Ектор Паез (КОЛ) 1:36:02
29  Жан Кристоф Перо (ФРА) 1:37:07
30  Марк Басингтвајгте (НАМ) 1:37:17
31  Сергиј Рисенко (УКР) 1:37:32
32  Пјотр Бжузка (ПОЛ) 1:38:37
33  Периклис Илијас (ГРЦ) 1:38:51
34  Мориц Милац (ГЕР) 1:38:59
35  Филип Бајс (ЈАР) 1:40:11
36  Паоло Монтаја (КРИ) 1:41:19
37  Евгениј Печенин (РУС) 1:41:40
38  Чан Чун Хинг (ХКГ) 1:41:59
39  Адриен Нијоншути (РУА) 1:42:46
40  Мариос Атанасијадис (КИП) 1:43:25
 Тонг Веисонг (КИН) КРУГ
 Дерект Хортон (ГУА) КРУГ
 Свен Нис (БЕЛ) ДНФ
 Макс Плакстон (КАН) ДНФ
 Андрас Парти (УНГ) ДНФ
 Жилиен Абсалон (ФРА) ДНФ
 Лијам Килин (ВБР) ДНФ
 Роберт Ферстеман (ГЕР) ДНС
 Михаел Вингерлинг (ХОЛ) ДНС
 Сем Боли (НЗЛ) ДНС
  • ДНФ = не завршил; ДНС = не започнал

Наводи[уреди | уреди извор]