Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - кеирин за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Кеирин за жени на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржала на лондонскиот велопарк на 3 август.[1]

Трките во кеирин вклучуваат пет и пол круга на велодромот зад мотор, по што следуваат два и пол круга спринт до крајот. Најпрвин, трката започнува во воведните групи и репасажи, потоа полуфинале и на крај самото финале. Во групите и репасажите настапуваат по 12 учесници. Во полуфиналето од преостанатите 12 остануваат по шест финалисти. Во самото финале исто така се случува и борбата помеѓу седмото и дванаесеттото место.[2]

Викторија Пендлтон од Велика Британија го освоила златниот медал.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
Петок, 3 август 2012 16:00 1 коло, репасаж, 2 коло и финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Кристина Фогел (ГЕР)
2  Екатерина Гниденко (РУС)
3  Лисандра Гуера (КУБ)
4  Јулијана Гавирија (КОЛ)
5  Моник Саливен (КАН)
6  Клара Санчез (ФРА)

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Викторија Пендлтон (ВБР)
2  Ана Мирс (АВС)
3  Наташа Хансен (НЗЛ)
4  Фатеха Мустапа (МАЛ)
5  Љубов Шулика (УКР)
6  Вили Канис (ХОЛ)

Група 3[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Гуо Шуанг (КИН)
2  Симона Крупекаите (ЛИТ)
3  Даниела Лареал (ВЕН)
4  Ле Ваи Зе (ХКГ)
5  Ле Хие-Јин (КОР)
6  Олга Панарина (БЛР)

Репасажи[уреди | уреди извор]

Репасаж 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Ле Ваи Зе (ХКГ)
2  Вили Канис (ХОЛ)
3  Моник Саливен (КАН)
4  Лисандра Гуера (КУБ)
5  Олга Панарина (БЛР)
6  Јулијана Гавирија (КОЛ)

Репасаж 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Клара Санчез (ФРА)
2  Наташа Хансен (НЗЛ)
3  Даниела Лареал (ВЕН)
4  Љубов Шулика (УКР)
5  Фатеха Мустапа (МАЛ)
6  Ле Хие-Јин (КОР)

Второ коло[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Ана Мирс (АВС)
2  Моник Саливен (КАН)
3  Ле Ваи Зе (ХКГ)
4  Вили Канис (ХОЛ)
5  Симона Крупекаите (ЛИТ)
6  Кристина Фогел (ГЕР)

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Викторија Пендлтон (ВБР)
2  Клара Санчез (ФРА)
3  Гуо Шуанг (КИН)
4  Екатерина Гниденко (РУС)
5  Наташа Хансен (НЗЛ)
6  Даниела Лареал (ВЕН)

Финале[уреди | уреди извор]

Место Возач
 Златен  Викторија Пендлтон (ВБР)
 Сребрен  Гуо Шуанг (КИН)
 Бронзен  Ле Ваи Зе (ХКГ)
4  Клара Санчез (ФРА)
5  Ана Мирс (АВС)
6  Моник Саливен (КАН)

Наводи[уреди | уреди извор]