Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - кеирин за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Кеирин за мажи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржал на лондонскиот велопарк на 7 август.[1]

Крис Хој од Велика Британија го освоил златниот медал.

Начин на натпреварување[уреди | уреди извор]

Трките во кеирин вклучуваат пет и пол круга на велодромот зад мотор, по што следуваат два и пол круга спринт до крајот. Најпрвин, трката започнува во воведните групи и репасажи, потоа полуфинале и на крај самото финале. Во групите и репасажите настапуваат по 12 учесници. Во полуфиналето од преостанатите 12 остануваат по шест финалисти. Во самото финале исто така се случува и борбата помеѓу седмото и дванаесеттото место.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
Вторник, 7 август 2012 10:00 & 16:35 1. коло, репасаж, 2. коло и финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Крис Хој (ВБР)
2  Сајмон ван Велтховен (НЗЛ)
3  Хуан Пералта (ШПА)
4  Сергеј Борисов (РУС)
5  Нјисан Филип (ТРИ)
6  Казунари Ватанабе (ЈАП)

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Максимилијан Леви (ГЕР)
2  Тун Мулдер (ХОЛ)
3  Херсони Канелон (ВЕН)
4  Камил Кучински (ПОЛ)
5  Шејн Перкинс (АВС)
6  Жанг Миао (КИН)

Група 3[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Микаел Буржен (ФРА)
2  Азизулхасни Аванг (МАЛ)
3  Фабијан Пуерта (КОЛ)
4  Џозеф Велос (КАН)
5  Денис Шпичка (ЧЕШ)
6  Кристос Воликакис (ГРЦ)

Репасажи[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Кристос Воликакис (ГРЦ)
2  Хуан Пералта (ШПА)
3  Нјисан Филип (ТРИ)
4  Џозеф Велос (КАН)
5  Сергеј Борисов (РУС)
6  Жанг Миао (КИН)

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Казунари Ватанабе (ЈАП)
2  Херсони Канелон (ВЕН)
3  Шејн Перкинс (АВС)
4  Камил Кучински (ПОЛ)
5  Фабијан Пуерта (КОЛ)
6  Денис Шпичка (ЧЕШ)

Второ коло[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Крис Хој (ВБР)
2  Азизулхасни Аванг (МАЛ)
3  Тун Мулдер (ХОЛ)
4  Нјисан Филип (ТРИ)
5  Хуан Пералта (ШПА)
6  Кристос Воликакис (ГРЦ)

Група 2[уреди | уреди извор]

Место Возач
1  Максимилијан Леви (ГЕР)
2  Сајмон ван Велтховен (НЗЛ)
3  Шејн Перкинс (АВС)
4  Микаел Буржен (ФРА)
5  Херсони Канелон (ВЕН)
6  Казунари Ватанабе (ЈАП)

Финале[уреди | уреди извор]

1. до 6. место[уреди | уреди извор]

Место Возач
 Златен  Крис Хој (ВБР)
 Сребрен  Максимилијан Леви (ГЕР)
 Бронзен  Сајмон ван Велтховен (НЗЛ)
 Бронзен  Тун Мулдер (ХОЛ)
5  Шејн Перкинс (АВС)
6  Азизулхасни Аванг (МАЛ)

7. до 12. место[уреди | уреди извор]

Место Возач
7  Нјисан Филип (ТРИ)
8  Микаел Буржен (ФРА)
9  Кристос Воликакис (ГРЦ)
10  Хуан Пералта (ШПА)
11  Казунари Ватанабе (ЈАП)
12  Херсони Канелон (ВЕН)

Наводи[уреди | уреди извор]