Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - хронометар за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kristin Armstrong, London 2012 Time Trial - Aug 2012.jpg
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Хронометарот за жени, дел од олимписките велосипедски настани на Летните олимписки игри 2012, се одржал на 1 август во Лондон.[1] Американскиот велосипедист Кристин Армстронг е бранител на титулата.

На хронометарот, велосипедистите ја започнувале својата трка во интервал од 90 секунди, додека за победник се прогласува оној велосипедист, кој ќе оствари најбрзо време на патеката. Трката започнувала и завршувала пред судската палата Хемптон во југозападен Лондон и вклучувала делови во Ричмонд, Кингстон на Темза и Сари. Двете трки, машката и женската, биле одржувани по еден круг, со мали разлики во патеките претставувајќи различни растојание - 44 километри за мажите и 29 километри за жените.[2]

Армстронг ја одбранила титулата и го освоила златниот медал со време од 37 минути и 34,82 секунди. Јудит Арнт од Германија била втора и го освоила среброто, додека Олга Забелинскаја од Русија ја освоила бронзата.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се UTC+1

Датум Време Коло
Среда, 1 август 2012 12:30 Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Првичниот список на настапи бил објавен на 23 јули и бил потврден со 24 велосипедисти на 31 јули.[3]

Место Возач Време
 Златен  Кристин Армстронг (САД) 37:34,82
 Сребрен  Јудит Арнт (ГЕР) 37:50,29
 Бронзен  Олга Забелинскаја (РУС) 37:57,35
4  Линда Вилумсен (НЗЛ) 37:59,18
5  Клара Хју (КАН) 38:28,96
6  Ема Пули (ВБР) 38:37,70
7  Амбер Небен (САД) 38:45,17
8  Елен ван Дејк (ХОЛ) 38:53,68
9  Трикси Ворак (ГЕР) 39:20,73
10  Лизи Армитстед (ВБР) 39:26,24
11  Пија Сундстет (ФИН) 40:01,69
12  Татјана Антошина (РУС) 40:12,49
13  Шејра Гило (АВС) 40:25,03
14  Ема Јохансон (ШВЕ) 40:38,56
15  Одри Кордон (ФРА) 40:40,51
16  Маријане Вос (ХОЛ) 40:40,79
17  Емилија Фалин (ШВЕ) 41:15,86
18  Клемилда Фернандес (БРА) 41:25,39
19  Денис Рамсден (КАН) 41:44,81
20  Елена Чалих (АЗЕ) 41:47,06
21  Татјана Гудерцо (ИТА) 41:48,94
22  Ноеми Кантеле (ИТА) 41:51,18
23  Лизбет де Вохт (БЕЛ) 42:08,28
24  Ешли Мулмен (ЈАР) 42:23,57

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Распоред на олимписките настани“. Лондон 2012. Посетено на 2012-03-15.
  2. „Time Trial competition format“. Лондон 2012. Посетено на 2012-05-02.
  3. „Лондон 2012 Олимписки игри: Почетниот список за женскиот хронометар“. cyclingweekly.co.uk. 2012-07-24. Посетено на 31 јули 2012.