Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - крос-кантри за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Cycling (road) pictogram.svg
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Cycling (track) pictogram.svg
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Cycling (mountain biking) pictogram.svg
Крос-кантри мажи жени
BMX
Cycling (BMX) pictogram.svg
BMX мажи жени

Дисциплината крос-кантри за жени на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се одржала на Хадли Фарм на 11 август.

Жули Бресе од Франција го освоила златниот медал - прв за нејзината земја во велосипедизам на Игрите 2012. Германката Забине Шпиц го освоила среброто, а Џорџија Гулд од САД бронзата.

Начин на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето започнала со масовен старт и вклучувало шест круга на патеката од 4,8 километри на Хадли Фарм во Есекс.[1]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
Сабота, 11 август 2012 12:30 Финале

Резултат[уреди | уреди извор]

Списокот на натпреварувачи бил објавен на 26 јули.[2]

Место Возач Време
 Златен  Жули Бресе (ФРА) 1:30:52
 Сребрен  Забине Шпиц (ГЕР) 1:31:54
 Бронзен  Џорџија Гулд (САД) 1:32:00
4  Ирина Калентиева (РУС) 1:32:33
5  Естер Зис (ШВА) 1:32:46
6  Александра Енген (ШВЕ) 1:33:08
7  Александра Давидович (ПОЛ) 1:33:20
8  Ани Ласт (ВБР) 1:33:47
9  Кетрин Пендрел (КАН) 1:34:28
10  Тања Жакељ (СЛО) 1:34:41
11  Леа Дејвисон (САД) 1:35:14
12  Ши Кинглан (КИН) 1:35:28
13  Јана Беломојна (УКР) 1:35:46
14  Катержина Наш (ЧЕШ) 1:36:22
15  Елизабет Осл (АВС) 1:36:47
16  Аделхајд Морат (ГЕР) 1:37:17
17  Ева Лехнер (ИТА) 1:37:36
18  Карен Ханлен (НЗЛ) 1:37:54
19  Катрин Лојман (ШВА) 1:38:23
20  Рие Катајама (ЈАП) 1:38:26
21  Јанка Штевкова (СВК) 1:39:05
22  Паула Горицка (ПОЛ) 1:39:18
23  Блажа Клеменчич (СЛО) 1:39:42
24  Емили Бети (КАН) 1:40:37
25  Ребека Хендерсон (АВС) 1:41:35
26  Полин Феран-Прево (ФРА) 1:42:21
27  Барбара Бенко (УНГ) 1:43:24
28  Кандис Нетлинг (ЈАР) 1:45:03
 Гун-Рита Дале Флесја (НОР) ДНФ
 Лаура Абрил (КОЛ) ДНФ
 Аника Лангвад (ДАН) ДНС[3]

Наводи[уреди | уреди извор]