Пим Лигтхарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пим Лигтхарт
Лични податоци
Цело имеПим Лигтхарт
Роден16 јуни 1988 (1988-06-16) (34 г.)
Хорн,  Холандија
Висина1,81 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2007–2008
2010–2013
2014–2016
2017-
Кролстоне Континентал-Тим
Вакансолел
Лото-Белисол
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Значајни победи
MaillotHolanda.PNG Национален друмски првак (2011)
Последна промена
1 мај 2017

Пим Лигтхарт (холандски: Pim Ligthart; р. 16 јуни 1988 во Хорн) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.

Лигтхарт се приклучил на Лото-Белисол за сезоната 2014,[1] по четири поминати сезони со Вакансолел-ДКМ.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2004
2. Национални велодромски првенства - поединечна потера
2005
Национални јуниорски велодромски првенства
2. Скреч
3. Бодовна трка
3. Поединечна потера
2006
Национални велодромски првенства
1. MaillotHolanda.PNG Бодовна трка
1. MaillotHolanda.PNG Скреч
2. Медисон (со Џеф Вермелен)
2. Светски јуниорски велодромски првенства - медисон
2007
Национални велодромски првенства
1. MaillotHolanda.PNG Бодовна трка
2. Скреч
3. Медисон
1. MaillotHolanda.PNG Национални велодромски првенства под 23 години - омниум
Европски велодромски првенства под 23 години
2. Бодовна трка
2. Медисон
3. Краен пласман UIV Куп
1. Минхен
2008
1. Светски куп Копенхаген - Бодовна трка
Европски велодромски првенства под 23 години
2. Скреч
2. Медисон
2009
Национални велодромски првенства
2. Скреч
2. Медисон (со Џеф Вермелен)
2. Шест дена Тилбург
3. Светски куп Копенхаген - Медисон
2011
3. Шест дена Ротердам
2012
1. Шест дена Амстердам (со Михаел Меркев)

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2006
2. Краен пласман Кроз Истру
1. Етапа 2
2. Омлоп дер Вламсе Гевестен
2007
1. Хел ван Вурендал
2008
1. Интекстор Рејс Венхузен
2009
1. Етапа 2 Тур де Мозел
3. Сиркут де 2 Провинсес
5. ГП де Марбрер
2010
2. ЗЛМ Тур
3. Ла Кот Пикард
3. Букл Каталанес
6. Арно Валард Меморијал
2011
1. MaillotHolanda.PNG Национален друмски првак
1. Хел ван хет Мергеланд
3. Класика де Алмерија
5. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Пласман за млад возач
8. ГП Бекман-Де Калуве
2012
3. Краен пласман Тур де Валони
6. Класика де Алмерија
7. Хел ван хет Мергеланд
2013
1. Етапа 5 Стер ЗЛМ Тур
5. Волта Лимбург Класик
10. Класика де Алмерија
2014
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Париз-Ница
Вуелта а Еспања
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 5, 6 и 19
9. Краен пласман Тур де Валони
2015
1. Гран при Сиклист ла Марсејез
1. Етапа 1а Вуелта а Андалусија
1. Jersey blue dotted.png Планински пласман Трка околу Данска
2. Бинше-Шиме-Бинше
10. Париз-Тур
10. Краен пласман Етоал де Бесеж
2016
2. ГП Џеф Схеренс
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2017
5. Трка околу Франкфурт
8. Краен пласман Три дена Де Пане

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 161 126
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 108 126 127

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Аткинс, Бен (6 септември 2013). „Пим Лигтхарт ќе се пресели во Лото-Белисол“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 септември 2013.
  2. „Вакансолел-ДКМ Про Сајклинг Тим (VCD) – NED“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 17 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Ники Терпстра
Национален друмски првак
2011
Наследник
Ники Терпстра