Критериум ди Дофине 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание71. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи8
Датуми9 – 16 јуни
Растојание1.202,1 км
ДржавиFRA Франција
SUI Швајцарија
ПоаѓалиштеОријак
ОдредиштеШанпери
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај106
Просечна брзина39,104 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранUSA Тиџеј ван Гардерен (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
МладинскиBEL Бјорг Ламбрехт (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀20182020▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2019 — 71. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 9 и 16 јуни како дваесет и петти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Критериум ди Дофине 2019 бил освоен од данскиот возач Јакоб Фуглсанг.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Дополнително, четири професионални континентални екипи добиле специјални покани: Кофидис, Аркеа-Самсик, Витал Консепт-Б&Б Хотелс и Ванти-Гобер.[3] Вкупно настапиле 22 екипи, со седум возачи по екипа.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Фаворити пред трката[уреди | уреди извор]

Крис Фрум (Инеос Гренадиерс) бил фаворит за трката, освојувајќи три претходни изданија. Бранителот на титулата, Герајнт Томас, (Инеос Гренадиерс) не бил во главната група. Јакоб Фуглсанг (Астана), Ричи Порт (Трек-Сегафредо), Наиро Кинтана (Мовистар Тим) и Том Димулен (Тим ДСМ) биле сметани за најблиски соперници.[5]

Рута[уреди | уреди извор]

На 25 март 2019 година, организаторите на трката ја објавиле рутата со презентација во Лион.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg9 јунОријак – Жисак
ридеста етапа
142NOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg10 јунМорјак – Крапон сир Арзон
ридеста етапа
180BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg11 јунЛе Пиј ан Веле – Риом
ридеста етапа
172IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgBEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg12 јунРоан – Роан
индивидуален хронометар
26,1BEL Ваут ван Ерт Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg13 јунБоен на Лињон – Воарон
рамна етапа
201BEL Ваут ван Ерт Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg14 јунСен Вилба – Сен Мишел де Мориен
среднопланинска етапа
229FRA Жилијан Алафилип Wikidata-logo S.svgGBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg15 јунСен Жени ле Вилаж – Ле септ Ло
планинска етапа
133,5NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svgDEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg16 јунКлиз – SUI Шанпери
среднопланинска етапа
113,5NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svgDEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата3ч 24' 33
2. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 0
5. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7. GER Јонас Кох ССС+ 0
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 0
9. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. POL Михал Квјатковски Инеос+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Едвалд Боасон Хаген жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманДименжн Дата3ч 24' 33
2. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 4
3. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 6
4. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 10
5. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 10
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 10
7. GER Јонас Кох ССС+ 10
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 10
9. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 10
10. POL Михал Квјатковски Инеос+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида4ч 12' 41
2. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 0
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 13
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 13
5. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 13
6. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 13
7. CZE Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 13
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 13
9. NED Ваут Пулс Инеос+ 13
10. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 13
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида7ч 37' 03
2. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 20
4. KAZ Алексеј Луценко зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманАстана+ 21
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 24
6. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 24
7. NED Ваут Пулс Инеос+ 24
8. GBR Крис Фрум Инеос+ 24
9. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
10. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое4ч 15' 25
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
3. ITA Давиде Балерини Астана+ 0
4. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
9. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
10. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБахреин-Мерида11ч 52' 28
2. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 20
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 20
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 24
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 24
8. GBR Крис Фрум Инеос+ 24
9. NED Ваут Пулс Инеос+ 24
10. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма33' 38
2. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
3. NED Том Димулен Санвеб+ 47
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 49
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 51
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 56
7. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 59
8. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 1' 05
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 07
10. FRA Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 1' 10
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот12ч 27' 26
2. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 30
9. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 30
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма5ч 00' 34
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. FRA Лоренцо Манзен Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
5. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
10. DEN Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот17ч 28' 00
2. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 20
6. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
9. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 30
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ6ч 00' 54
2. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Алесандро де Марки ССС+ 22
4. NED Ваут Пулс Инеос+ 6' 10
5. ESP Горка Исагире Астана+ 6' 10
6. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 10
7. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 6' 10
8. GBR Адам Јејтс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот+ 6' 10
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 6' 10
10. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 6' 10
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот23ч 35' 04
2. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 4
3. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 7
5. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 24
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 25
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 26
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 30
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 40
10. NED Ваут Пулс Инеос+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ваут Пулс Инеос4ч 01' 34
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 10
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 10
6. GBR Адам Јејтс жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманМичелтон-Скот+ 10
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 13
8. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
9. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 30
10. BEL Бјорг Ламбрехт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 34
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманАстана27ч 36' 40
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 8
3. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 20
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 21
5. NED Ваут Пулс Инеос+ 28
6. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 32
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 12
9. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 20
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан ван Барле Инеос3ч 05' 48
2. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 0
3. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 50
4. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 1' 12
5. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 12
6. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 12
7. FRA Жилијан Алафилип maillot bleu à pois blanc du leader du classement de la montagneДекојнинк-Квик Степ+ 1' 16
8. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 59
9. BEL Ксандро Мерис Ванти-Гобер+ 1' 59
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманАстана30ч 44' 27
2. USA Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 20
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 21
4. NED Ваут Пулс Инеос+ 28
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
6. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 11
7. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 1' 12
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 21
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 24
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 38
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине 2019 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2019 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина точкаста маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[6] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[6] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1994. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow-bluebar.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey white dots on blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1 Едвалд Боасон Хаген Едвалд Боасон Хаген Едвалд Боасон Хаген Каспер Педерсен Ваут ван Ерт Ванти-Гобер
2 Дилан Тенс Дилан Тенс Алексеј Луценко Астана
3 Сем Бенет Ваут ван Ерт
4 Ваут ван Ерт Адам Јејтс ЕФ Едукејшн Фирст
5 Ваут ван Ерт
6 Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Бјорг Ламбрехт
7 Ваут Пулс Јакоб Фуглсанг Астана
8 Дилан ван Барле
На крај Јакоб Фуглсанг Ваут ван Ерт Жилијан Алафилип Бјорг Ламбрехт Астана

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. 3,0 3,1 „Organisers announce 'new challenges' for 2019 Criterium du Dauphine“. Cycling News. 25 март 2019. Посетено на 18 април 2019.
  4. Артур Бренан, Мишел (9 јуни 2019). „Critérium du Dauphiné 2019 start list: Froome, Porte, Bardet & Quintana go head to head“. Cycling Weekly. Посетено на 9 јуни 2019.
  5. Лонг, Џони (9 јуни 2019). „Who are the bookmakers' favourites to win the Critérium du Dauphiné 2019?“. Cycling Weekly. Посетено на 9 јуни 2019.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]