Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 L-B-L podium 18.jpg
Детали за трката
Издание105. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум28 април 2019
Растојание256 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај101
Просечна брзина38,63 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Давиде Формоло (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Максимилијан Шахман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2019.png
◀20182020▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019 — 105. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 28 април како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Данецот Јакоб Фуглсанг.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг Астана6ч 37' 37
2. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 27
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 57
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 57
5. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 57
6. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 57
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 57
8. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 00
9. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 1' 05
10. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 26
11. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 29
12. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 29
13. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 29
14. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 1' 29
15. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 1' 29
16. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
17. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 29
18. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 29
19. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 1' 29
20. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 29
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Liege-Bastogne-Liege: Jakob Fuglsang claims biggest win of his career“. BBC Sport. Посетено на 30 април 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „ASO maakt wildcards Waalse koersen bekend - WielerFlits“. Посетено на 22 април 2019.
  5. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]