Грегор Милбергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грегор Милбергер
Милбергер на Трката околу Фландрија за млади 2015
Лични податоци
Цело имеГрегор Милбергер
Роден4 април 1994 (1994-04-04) (27 г.)
 Австрија
Висина1,80 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013–2014
→ 2014
2015
→ 2015
2016-
Тирол Сајклинг Тим
Тим НетАп-Ендура (стажант)
Фелбермер-Симплон Велс
Бора-Аргон 18 (стажант)
Бора-Аргон 18
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotAustria.PNG Национален друмски првак (2017)
Последна промена
19 јануари 2019

Грегор Милбергер (германски: Gregor Mühlberger; р. 4 април 1994) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[2] и за Џиро д’Италија 2017.[3] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
6. Краен пласман Трка Ал Зубара
2014
Национални друмски првенства под 23 години
1. MaillotAustria.PNG Друмска трка
1. MaillotAustria.PNG Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Карпатска трка
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3 (ITT)
Меѓународни велосипедски денови Пургстал
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 3
Национални друмски првенства
2. Хронометар
2. Друмска трка
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
6. Рајфајзен гран при
8. Трка Бохемија
9. Ла Кот Пикард
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Jersey pink.svg Краен пласман Мировна трка
1. Jersey yellow.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. ГП Изола
1. Рајфајзен гран при
2. Џиро дел Белведере
2016
2. Национално друмско првенство
2. Трка Руди Алтиг
2017
1. MaillotAustria.PNG Национално друмско првенство
1. Трка околу Келн
4. Краен пласман Трка околу Словенија
2018
2. Трофео Љосета-Андрат
5. Трофео Сера де Трамунтана
8. Краен пласман БинкБенк Тур
1. Етапа 6
10. Страде Бјанке

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 41
Jersey yellow.svg Тур 76
Jersey red.svg Вуелта 114

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gregor Mühlberger  » Team Felbermayr – Simplon Wels“. ProCyclingStats. Посетено на 2 август 2015.
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  3. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  4. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]