Иван Гарсија (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Гарсија
Лични податоци
Цело имеИван Гарсија Кортина
Роден20 ноември 1995 (1995-11-20) (27 г.)
Хихон,  Шпанија
Висина1,83 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015–2016
2016
2017-
АВТ-ГринВеј
Етикс-Квик Степ (стажант)
Бахреин-Мерида
Последна промена
4 април 2020

Иван Гарсија Кортина (шпански: Iván García Cortina; р. 20 ноември 1995 во Хихон) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Гарсија потпишал со екипата Тим Бахреин Викториус за сезоната 2017.[2] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3] Гарсија го освоил критериумот Ред Хук Критериум Милано 2017.[4] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. MaillotEspaña.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2015
10. Краен пласман Тур де Бретањ
2016
1. Етапа 4 Курс де ла Солидарите Олимпик
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. ГП Изола
7. Светско друмско првенство под 23 години
8. Трка околу Фландрија за младинци
8. Трофеј Пореч
10. Париз-Рубе за младинци
10. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2017
8. Европско друмско првенство
2018
4. Класик Лондон-Сари
2019
1. Етапа 5 Трка околу Калифорнија
3. ГП Монтреал
7. Краен пласман БинкБенк Тур
7. Гран Премио Бруно Бегели
9. Јуроајс Класик
2020
1. Етапа 3 Париз-Ница

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 114
Jersey red.svg Вуелта 100 99

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Останек, Даниел (26 декември 2019). „2020 Team Preview: Bahrain McLaren“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „Bahrain-Merida continue recruitement with signing of Ivan Garcia Cortina“. Cycling News.com.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. „WorldTour winner: Cortina (Bahrain-Merida) takes Red Hook Crit debut in Milan“. CyclingTips (англиски). 2017-10-16. Посетено на 2019-07-03.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]