Јоан Баго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоан Баго
Баго на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеЈоан Баго
Роден6 септември 1987 (1987-09-06) (32 г.)
Салон де Прованс,  Франција
Висина1,82 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВитал Консепт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007
2008–2010
2010
Кредит Агрикол (стажант)
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
Кофидис (стажант)
Професионални клубови
2011–2017
2018-
Кофидис
Витал Консепт
Последна промена
28 август 2018

Јоан Баго (француски: Yoann Bagot; р. 6 септември 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Витал Консепт.[1] Бил член на екипата Кофидис кога учествувал на Тур де Франс 2013, каде се повлекол на третата етапа.[2]

Неговиот татко, Жан Клод Баго бил професионален велосипедист, најмногу познат по победата на етапа на Џиро д’Италија 1987.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Париз Мант ан Ивлин
4. Краен пласман Тур де По де Савоја
2012
8. Краен пласман Тур де л’Ен
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди Геводан Лангедок-Русијон
1. Етапа 1
2. Краен пласман Трка околу Турција[заб. 1]
1. Етапа 6[заб. 2]
2014
8. Тур де л’Ен
10. Тур ди Финистер
2015
4. Краен пласман Тур ди Геводан Лангедок-Русијон
7. Краен пласман Трка околу Луксембург
2016
5. Краен пласман Ла Медитеранен

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. Соодветно преместен од првичното трето место, откако резултатите на Мустафа Сајар биле дисквалификувани.
  2. Соодветно награден откако резултатите на Мустафа Сајар биле дисквалификувани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Vital Concept Club unveil 2018 team kit". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 декември 2017. Посетено на 9 јануари 2018.
  2. "Profile". 2013 Tour de France Official Site. Посетено на 10 јули 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]