Прејди на содржината

Винер Анакона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винер Анакона
Лични податоци
Цело имеВинер Ендру Анакона Гомес
Роден11 август 1988(1988-08-11)(35 г.)
Тунха,  Колумбија
Висина1,79 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008

2009
2010–2011
Чентри дела Калцатура-Партизан (стажант)
Г.С. Малтинти
Капарини
Професионални клубови
2012–2014
2015-
Лампре-ИСД
Мовистар Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2014)
Последна промена
30 април 2019

Винер Ендру Анакона Гомес (шпански: Winner Andrew Anacona Gomez; р. 11 август 1988) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја воодушевил екипата по второто место на Џиробио 2011, мало издание на Џиро д’Италија за млади возачи.[2] Екипата потпишала со него за 2012 и 2013 година. Во декември 2012 година, Анакона се повредил при тренинг, откако удрил во куче.[2]

На планинската завршница на деветтата етапа на Вуелта а Еспања 2014, Анакона скоро да ја преземал водечката маичка завршувајќи сам на целта за прва етапна победа на некој Гранд Тур. Нападнал од бегство на 31 возач и го пропуштил водството во генералниот пласман за 9 секунди.[3]

Во 2015 година, Анакона ќе вози за Мовистар со двегодишен договор.[4] Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2015.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Национални јуниорски велодромски првенства
1. Екипна потера
1. Бодовна трка
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2009
10. ГП Индустри дел Мармо
2010
8. Краен пласман Џиробио
10. Трофео Џанфранко Бјанкин
2011
2. Краен пласман Џиробио
1. Етапа 5
6. Трофео Џанфранко Бјанкин
2012
10. Краен пласман Трка околу Словенија
2014
1. Етапа 9 Вуелта а Еспања
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Јута
2015
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Екипен пласман Тур де Франс
2016
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка Абу Даби
2019
1. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан
1. Етапа 5

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро 62 25
Тур 57 69
Вуелта 19 105 27 69

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. 2,0 2,1 Бен Аткинс (25 декември 2012). „Винер Анакона повреден при пад на тренинг“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 25 декември 2012.
  3. Питер Косинс (31 август 2014). „Вуелта а Еспања: Анакона ја освоил деветтата етапа на искачувањето до Валделинарес“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 31 август 2014.
  4. „News shorts: US team looks ahead to 2015 Worlds in Richmond“. Cyclingnews.com. Future plc. 29 септември 2014. Посетено на 29 октомври 2014.
  5. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]