Мануеле Мори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мануеле Мори
Лични податоци
Цело име Мануеле Мори
Роден 8 септември 1980 (1980-09-08) (воз. 37 г.)
Емполи,  Италија
Висина 1,72 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб ОАЕ Тим Емирати
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2002
2004–2008
2009–
Перутнина Птуј-КРКА-Телеком Словеније
Соние Дувал-Продир
Лампре-НГЦ
Последна промена
27 јануари 2017

Мануеле Мори (италијански: Manuele Mori; р. 8 септември 1980) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1] Претходно возел за Соние Дувал-Продир, а ја започнал кариерата со Перутнина Птуј-КРКА-Телеком Словеније во 2002. Победил на Јапонскиот куп во 2007.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. 1 етапа Џиро дела Тоскана под 23 години
2005
4. Национални друмски првенства
5. Јапонски куп
10. Милано-Сан Ремо
2006
3. ГП Уест-Франција
4. Џиро дел Пиемонт
5. ГП Бегели
5. ГП Мигел Индураин
9. Копа Плаки
10. Ватенфал Класик
2007
1. Јапонски куп
3. Меморијал Чимури
4. Монте Паски Ероика
9. ГП Уест-Франција
2008
6. Трофео Поленка
8. ГП Бруно Бегели
10. ГП Уест-Франција
2009
9. Трка околу Нирнберг
10. Копа Уго Агостони
2010
7. Џиро дела Тоскана
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
2011
6. Јапонски куп
7. ГП Нобили Рубинетери - Копа Папа Карло
2013
2. ГП Бруно Бегели
6. Јапонски куп
2016
4. Јапонски куп
4. Меморијал Марко Пантани
9. Краен пласман Велосипедска трка Чешка

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Giro 76 85 88 СО 93 118 80 63
Jersey yellow.svg Тур 76
Jersey red.svg Вуелта 90 107 70

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лојд и Бобриџ на чело на екипите Лампре и Бланко за Тур Даун Андер“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 19 декември 2012 (конс. 6 јануари 2013 г). „Лојд ќе биде придружуван од спринтерот Роберт Ферари, Давиде Чимолаи, Елија Фавили, Даниеле Пјетрополи, Симоне Стортони и Мануеле Мори.“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]