Прејди на содржината

Џеј Мекарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џеј Мекарти
Мекарти во 2017 година
Лични податоци
Цело имеЏеј Мекарти
Роден8 септември 1992(1992-09-08)(31 г.)
Мериборо, Квинсленд, Австралија Австралија
Висина1,74 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Професионални клубови
2011–2012
2013–2016
2017-2020
Тим Џајко-АИС
Тим Саксо-Тинкоф
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (2018)
Последна промена
25 октомври 2022

Џеј Мекарти (англиски: Jay McCarthy; р. 8 септември 1992) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Завршил на 91. место на Џиро д’Италија 2014. Во 2015 година, Мекарти покажал одредени вештини стигнувајќи до третото место во генералниот пласман на Трката околу Турција, благодарение на добрите резултати во планините.[2] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[3] и Џиро д’Италија 2016.[4]

Во октомври 2016 година бил објавен како член на екипата Бора-Хансгрое за 2017 со цел на кратките етапни трки и еднодневните класици.[5] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
7. Светско јуниорско друмско првенство
2010
Национални јуниорски друмски првенства
1. Друмска трка
2. Хронометар
Светски јуниорски друмски првенства
2. Друмска трка
5. Хронометар
2011
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 1
1. Етапа 2 (ТТТ)
2012
1. Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
1. Етапа 6 Тур де Бретања
1. Пролог Тур де л’Авенир
2. ГП Каподарко
4. Краен пласман Тоскана-Тера ди Сиклисмо
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 4
4. Трофео Алсиде Дегаспери
4. Трофео Интернационале Бастијанели
5. Гран Премио ди Поџана
2015
3. Краен пласман Трка околу Турција
2016
1. Етапа 5 (ТТТ) Трка околу Хрватска
4. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
5. Национално друмско првенство
2017
3. Краен пласман Тур Даун Андер
9. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2018
1. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
1. Етапа 3 Трка околу Баскија
2. Национално друмско првенство
8. Гран При Пино Черами
2019
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2020
5. Национално друмско првенство
6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Џиро 91 88 62
Тур 94
Вуелта 66 91 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Where the WorldTour Aussies are heading in 2021“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. 16 November 2020. Посетено на 3 January 2021.
  2. Стивен Падикомб (3 мај 2015). „Durasek wins Tour of Turkey as Mas pips Cavendish on final stage“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 3 мај 2015.
  3. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 May 2016.
  5. „Bora-Hansgrohe finalise 2017 roster with McCarthy, Pelucchi and Saramotins signings“. cyclingnews.com. 14 октомври 2016. Посетено на 14 октомври 2016.
  6. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]