Нејтан Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нејтан Браун
Браун на Трката околу Алберта 2015
Лични податоци
Цело имеНејтан Браун
ПрекарГадниот Нејт
Роден7 јули 1991 (1991-07-07) (28 г.)
Колорадо Спрингс, Колорадо,  САД
Висина1,72 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн Фирст
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2002–2003
2004-2006
2007
2007-2009
ВелоКлипс-Сан&Ски
СиМед-МОАБ
Juris–MorePartnersIncome.com
Хот Тјубс Сајклинг
Професионални клубови
2010–2013
2014-
Хагенс Берман Аксеон
Гармин-Шарп
Последна промена
1 февруари 2019

Нејтан „Нејт“ Браун (англиски: Nathan "Nate" Brown; р. 7 јули 1991 во Колорадо Спрингс) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст.[1][2] Браун станал професионалец во 2010 година.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на 7 јули 1991 година во Колорадо Спрингс, Колорадо, САД, а денес престојува во Остин, Тексас.[2][3]

Браун настапувал за Хагенс Берман Аксеон, континентална екипа, во сезоните 2010,[4][5] 2011,[6][7] 2012,[8][9] и 2013.[10][11]

Во август 2013 година, Браун потпишал со Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[12][13] Останал со екипата во сезоната 2016.[14][15] Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[16]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Пролог Тур де Гваделуп
7. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2012
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Панамериканско хронометарско првенство
7. Хроно Шампеноа
2013
1. MaillotUSA.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Бос
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
3. Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 67 48 52
Jersey yellow.svg Тур 43
Jersey red.svg Вуелта 85

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Team Cannondale - Garmin (TCG) - USA“, „Светска турнеја UCI“, Меѓународен велосипедистички сојуз (посет. 16 ноември 2014 г). (на (англиски))
 2. 2,0 2,1 2,2 Нејт Браун“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (посет. 3 јануари 2014 г). (на (англиски))
 3. Нејтан Браун“, „Strava“, Strava, Inc. (посет. 16 ноември 2014 г). (на (англиски))
 4. Trek-Livestrong strengthens in Solvang“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 јануари 2010 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 5. Continental team rosters for 2010“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 декември 2010 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 6. Кирстен Фратини. „Trek-Livestrong rebuilds with new talent in 2011“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 ноември 2010 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 7. USA Cycling announces ten Continental teams and their rosters“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 декември 2010 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 8. Кирстен Фратини. „Bontrager-Livestrong confident ahead of Amgen Tour of California“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 мај 2012 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 9. USA Cycling announces 12 UCI Continental teams for 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 декември 2011 (посет. 19 декември 2014 г). (на (англиски))
 10. Матје Боден. „Nathan Brown’s stock is up, and the forecast is bright“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 5 јуни 2013 (посет. 17 ноември 2013 г). (на (англиски))
 11. Bontrager’s Brown signs with Garmin for 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 16 август 2013 (посет. 17 август 2013 г). (на (англиски))
 12. Garmin-Sharp signs Nathan Brown“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 август 2013 (посет. 17 ноември 2013 г). (на (англиски))
 13. Шејн Стоукс. „US U23 TT champion Nathan Brown signs contract with Garmin-Sharp“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 15 август 2013 (посет. 17 август 2013 г). (на (англиски))
 14. Cannondale Pro Cycling 2016 team presentation - Video“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company Limited, 18 јануари 2016 (посет. 29 мај 2016 г).
 15. Video: Cannondale’s 2016 team presentation“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 18 јануари 2016 (посет. 28 мај 2016 г).
 16. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]