Сандер Арме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сандер Арме
Арме на Тур де л’Еурометропол 2014
Лични податоци
Цело имеСандер Арме
Роден10 декември 1985 (1985-12-10) (36 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,90 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2004
2005–2006
2007–2008
2009
Олимпија Тинен
Ханд ин Ханд Бал
Профел Зиглер
Беверен 2000
Професионални клубови
2010–2013

2014-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Лото-Белисол
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)
Последна промена
25 февруари 2019

Сандер Арме (холандски: Sander Armée; р. 10 декември 1985) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Детство и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Левен, Арме учествувал во велозипедизам, атлетика и скејт во текот на детството. Во 2007 година влегол во белгиската континентална екипа Профел Зиглер. Освоил пет трки во 2007 и шест во 2008 година.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Арме станал професионален возач во 2010 година, потпишувајќи за континенталната екипа Топспорт Вландерен-Меркатор. Завршил седми на Стар Бесеже и деветнаесетти на Трката околу Белгија.[2]

По четири години со екипата, Арме се приклучил на Лото-Белисол за сезоната 2014.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
6. Трка околу Фландрија за млади
2009
7. Краен пласман Тур де Бретањ
1. Етапа 4
1. Етапа 7
2010
7. Краен пласман Етоал де Бесеже
2012
4. Краен пласман Глава Трка околу Норвешка
10. Дрејвенкурс Оверејсе
2013
3. Омлоп ван хет Васланд
5. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
6. Класик Волта Лимбург
8. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2016
1. Jersey pink.svg Планински пласман Тур де Романди
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
2017
Вуелта а Еспања
1. Етапа 18
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 15
1. Jersey black.svg Планински пласман Тур де Романди
2. Краен пласман Четири дена Динкерк

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 47 65 57
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 103 90 19 73

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Mignot, Alexandre (18 јуни 2013). „Direction Lotto for Sander Armee“. Cyclism'Actu (француски). Swar Agency SPRLS. Посетено на 6 август 2013.
  2. „Sander Armee – Topsport Vlaanderen-Mercator, Pro Cycling Team 2012“. Topsport Vlaanderen-Mercator. Посетено на 24 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]