Луис Анхел Мате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис Анхел Мате
Мате на Тур де л’Ен 2011
Лични податоци
Цело имеЛуис Анхел Мате Мардонес
Роден23 март 1984 (1984-03-23) (38 г.)
Мадрид,  Шпанија
Висина1,78 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005
2007
Авила Рохас
Андалусија-Кахасур
Професионални клубови
2008
2009–2010
2011–
Андалусија-Кахасур
Диквиџовани-Андрони
Кофидис
Последна промена
23 декември 2018

Луис Анхел Мате Мардонес (шпански: Luis Ángel Maté Mardones; р. 23 март 1984 во Мадрид) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Мате настапувал како професионалец од 2008, натпреварувајќи се за Андалусија-Кахасур и Андрони Џокатоли пред да се префрли во Кофидис за сезоната 2011.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 5a Сиркуито Монтањес
2007
1. Етапа 5 Сиркуито Монтањес
2009
5. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
9. ГП Индустрија е Комерчо Артиџанато Карнагезе
2010
1. Етапа 6 Тур де Сан Луис
8. ГП Чита ди Камаиоре
9. Трофео Мелинда
2011
1. Етапа 4 Рут ду Суд
2012
Вуелта а Андалусија
1. Jersey black.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
2013
5. Вуелта а Мурсија
2014
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
4. Вуелта а Мурсија
8. Класика де Алмерија
10. Краен пласман Вуелта а Андалусија
Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 6
2015
6. Гран при де Плимелек-Морбијан
2016
9. Краен пласман Рут ди Сид
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 7, 10 & 16 Вуелта а Еспања
2017
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапите 7 и 14 на Вуелта а Еспања
2018
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапите 2 и 4 на Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 130 88 31 43 55 56
Jersey red.svg Вуелта 63 47 42 19 22 24 106

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кофидис (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 31 јануари 2014.
  2. „Кофидис на вистинскиот пат за 2011“. Cycling News. Future Publishing Limited. 13 јануари 2011. Посетено на 8 март 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]