Прејди на содржината

Серж Пауелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серж Пауелс
Серж Пауелс на Тур де Франс 2015
Лични податоци
Цело имеСерж Пауелс
ПрекарСерџо[1]
Роден21 ноември 1983(1983-11-21)(40 г.)
Лир,  Белгија
Висина1,78 м[1]
Маса64 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2006–2008

2009
2010–2011
2012–2014
2015-2018
2019-2020
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Сервело ТестТим
Тим Скај
Омега Парма-Квик Степ
МТН Кубека
Ванти-Гобер
Значајни победи
Етапни трки
Тур де Јоркшир (2017)

Серж Пауелс (холандски: Serge Pauwels; р. 21 ноември 1983) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2006-2020 за екипите Топспорт Вландерен, Сервело ТестТим, Тим Скај, Омега Парма-Квик Степ, Тим Дименжн Дата и ЦЦЦ Дивилопмент Тим.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата на Пауелс започнала во 2004 во младинската екипа на холандската екипа Рабобанк. Исто така возел за нивната континентлна екипа во 2004 и 2005. Пауелс станал професионалец во 2006 со Чоколад Жак-Топспорт Вландерен, со кои возел и во 2007 и 2008. Пауелс го освоил планинскиот пласман на трката Тур Даун Андер 2007 и бил втор во шестата етапа на Тур де л’Авенир 2006 во Франција.

По три години со Омега Парма-Квик Степ, Пауелс објавил во септември 2014 година дека ќе се приклучи на МТН Кубека од 2015 година на две години.[3]

По четири години со Тим Дименжн Дата, Пауелс се префрлил во Ванти-Гобер за сезоната 2019.[4]

Образование[уреди | уреди извор]

Покрај велосипедизмот, Пауелс поседува диплома за инженерство и работи на неговата магистратура во областа на применетата економија.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
5. Краен пласман ГП Гијом Тел
10. Трка околу Фландрија под 23 години
2004
9. Краен пласман Тур де Пиринеи
2005
5. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
7. Краен пласман ГП до Есте
2006
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. ГП де Валони
2007
1. Планински пласман Тур Даун Андер
2008
8. Краен пласман Тур де Валони
9. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
2012
9. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 2b (ТТТ)
2015
2. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
5. Краен пласман Трка околу Турција
2016
8. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Тур де Јоркшир
2017
1. Краен пласман Тур де Јоркшир
1. Етапа 3
2018
3. Краен пласман Тур де Јоркшир
8. Краен пласман Волта ао Алгарве

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 33 47 77 31
Тур 107 13 42 19 СО 77
Вуелта 24 31 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Серж Пауелс“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Архивирано од изворникот на 2012-04-15. Посетено на 3 јануари 2014.
  2. Fletcher, Patrick (12 October 2020). „Pauwels calls time on 15-year career“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 October 2020.
  3. Бенсон, Даниел (20 септември 2014). „Pauwels falls for MTN-Qhubeka project“. Cyclingnews.com. Посетено на 10 октомври 2014.
  4. Ferri, Marco (24 December 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo – Cyclingpro.net (италијански). Gravatar. Посетено на 2 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]