Павел Кочетков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павел Кочетков
Кочетков на Џиро д’Италија 2016
Лични податоци
Цело имеПавел Сергеевич Кочетков
Роден7 март 1986 (1986-03-07) (37 г.)
Каменск-Ураљски, СССР СССР
Висина1,84 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2010
2011-2012
Жероквадро Раденска
Итера-Катјуша
Професионални клубови
2013
2014-
РусВело
Катјуша
Последна промена
23 февруари 2019

Павел Сергеевич Кочетков (руски: Павел Сергеевич Кочетков; р. 7 март 1986) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[1]

На 5 март 2014 година ја скршил својата клучна коска откако нисколетечки хеликоптер го отфрлил од неговиот велосипед во текот на седмата етапа на Тур де Лангкави 2014.[2] Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[3] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Сиркуито Интернационале ди Канева
1. Етапа 4 Џиро деле Региони
2. Џиро Чиклистико дел Пинеролезе
3. Гран Премио Спортиви ди Поџана
2008
1. Трофео Марко Рускони
3. Гран Премио Спортиви ди Поџана
3. Трофео Алчиде Дегаспери
3. Трофео Салваторе Моручи
4. Ла Кот Пикард
6. Трка околу Фландрија за млади
7. Трка Ломбардија
2009
1. Трофео Алчиде Дегаспери
1. Фреча деи Вини
1. ГП Инда
2. Краен пласман Џиро дел Фриули Венеција Џулија
2. Копа дела Паче
6. Гара Чиклистика Милионарија
9. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2010
4. ГП Јужна Корушка
2011
1. Етапа 1 Трка околу Бугарија
7. Краен пласман Тур де По де Савоја
1. Етапа 1
9. Краен пласман Гран при Сочи
2012
2. Краен пласман Чешка велосипедска трка
1. Бодовен пласман
2. Меморијал Олег Дјаченко
3. Средноевропска трка Мишколц ГП
4. Краен пласман Тур ду Лоар ет Шер
7. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Етапа 3 (TTT)
2016
1. MaillotRusia.PNG Национално друмско првенство
8. Краен пласман Трка околу Словенија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 37 32 СО
Jersey yellow.svg Тур 61
Jersey red.svg Вуелта 76 39 53

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тим Катјуша (KAT) – РУС“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 14 февруари 2014.
  2. „Павел Кочетков ја скрши клучната коска на Тур де Лангкави по инцидент со хеликоптер“. Архивирано од изворникот на 2015-08-04. Посетено на 2015-05-28.
  3. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]