Џонатан Ивер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џонатан Ивер
Ивер на Тур де л’Ен 2010
Лични податоци
Цело имеЏонатан Ивер
Роден23 март 1985 (1985-03-23) (38 г.)
Шамбре ле Тур, Франција
Висина1,70 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2006–2008
2009
2010–2013
2014
2015
2016-
Кредит Агрикол
Скил-Шимано
Сор-Сожасен
Белкин Про Сајклинг
Бретањ-Сеше анвиронман
Директ Енержи
Значајни победи
Етоал де Бесеже (2013)
Последна промена
24 мај 2018

Џонатан Ивер (француски: Jonathan Hivert; р. 23 март 1985 во Шамбре ле Тур) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Во 2013 година, Ивер го освоил генералниот пласман на трката Етоал де Бесеже. Тој бил 3 секунди зад Жером Кусен од Тим Јуропкар пред последниот хронометар, но на крајот го освоил првото место откако бил подобар од Кусен за 7 секунди на етапата.[2]

Ивер му се приклучил на Белкин Про Сајклинг за сезоната 2014, откако неговата мината екипа, Сожасен, се распаднала на крајот на сезоната 2013.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
2. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
2009
8. Краен пласман Париз-Ница
2010
1. ГП д’Увертир Ла Марселеза
2. Тур ду Дуа
3. Тур де Вандеја
2011
1. Класика Примавера
1. Париз-Трој
1. Етапа 2 Вуелта а Андалусија
2. Краен пласман Тур ду Геводан
2012
1. Етапа 2 Тур де Романди
2. Тур де Вандеја
2013
1. Jersey orange.svg Краен пласман Етоал де Бесеже
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
2. ГП Кантон Аргау
5. Тур де ла Сома
7. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
9. Вуелта а Мурсија
2014
7. Класик Суд Ардеш
8. Гран при Монтреал
2015
3. Краен пласман Тур ди От Вар
5. Краен пласман Тур ди Жеводан Лангдок-Русијон
5. Гран при Сиклист ла Марселеза
8. Тур ди Финистер
9. Тур де Вандеја
9. Класик Ла Дром
2016
5. Копа Сабатини
7. Џиро дел’Емилија
9. Гран при де Валони
9. Тур де Вандеја
10. Краен пласман Тур де Валони
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 2
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
3. Краен пласман Тур де Јоркшир
4. Краен пласман Тур Ла Прованс
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур ди О Вар
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Тур ди Финистер
1. Етапа 3 Париз-Ница
5. Краен пласман Етоал де Бесеже
6. Класик Ла Дром
8. Краен пласман Тур Ла Прованс
10. Краен пласман Тур де Јоркшир

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бонами, Рафаел (1 септември 2017). „Direct Énergie: le point sur l'effectif 2018“ [Direct Énergie: Roster Update 2018]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. Посетено на 22 јануари 2018.
  2. „Ивер победи на Етоал Бесеже на последната етапа“. CyclingNews. Future Publishing Limited. 3 февруари 2013. Посетено на 4 февруари 2013.
  3. Аткинс, Бен (9 октомври 2013). „Џонатан Ивер во Берлин за 2014 на едногодишен договор“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 13 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]