Лауренс тен Дам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лауренс тен Дам
Тен Дам на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело име Лауренс тен Дам
Роден 13 ноември 1980 (1980-11-13) (воз. 37 г.)
Бедум,  Холандија
Висина 1,84 м[1]
Маса 67 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Санвеб
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2002–2003
2004
2005
2006–2007
2008–2015
2016-
Рабобанк ГС3
Банкгиролотереј
Шимано-Мемори Корп.
Унибет.com
Рабобанк
Џајант-Алпецин
Последна промена
21 февруари 2018

Лауренс тен Дам (холандски: Laurens ten Dam; р. 13 ноември 1980) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Санвеб.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тен Дам започнал со професионално возење од 2002. Добар искачувач, Тен Дам може да заврши во првите десет на многу трки, вклучувајќи ја Волта а Каталуња во 2007, Тур Даун Андер, Трката околу Калифорнија и Тур де Свис во 2011. Исто така го освоил планинскиот пласман на Тур де Романди во 2009.

Во 2012, Тен Дам завршил осми на Вуелта а Еспања, негов најдобар пласман на некоја голема трка.[2]

На Тур де Франс 2013, Тен Дам имал извонредни две недели, сместувајќи се на петтото место во генералниот пласман, додека неговиот сонародник и колега, Бауке Молема, бил на второто место. Меѓутоа во последната недела, Тен Дам опаднал со формата и не можел да се задржи во првите десет во генералниот пласман, поради што на крајот завршил на 13. место.[3]

На Тур де Франс 2014, Тен Дам бил избран да ја предводи екипата Белкин со Бауке Молема. Низ Возегите, на деветтата и десеттата етапа, Тен Дам веќе доцнел скоро осум минути зад предводникот на трката, Винченцо Нибали, поради што му го препуштил водството на Молема. Формата на Тен Дам слабо се подобрувала како трката одела кон Алпите, завршувајќи осми на етапите 13 и 14. Со подобрата форма и на Пиринеите, Тен Дам успеал да заврши помеѓу првите десет во Париз, односно на деветтото место.[4]

Во октомври 2015 година било објавено дека Тен Дам ќе се приклучи на Џајант-Алпецин со едногодишен договор за 2016 година, откако поминал осум години со Лото НЛ-Џамбо, комбинирајќи настапи во САД и трки во Европа и поддршка на Варан Баргиј и Том Димулен преку неговите вештини за искачување и тактичко знаење.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. Планински пласман Стер Електротур
2. Етапа Курс де ла Солидарите Олимпик (ITT)
2007
8. Краен пласман Трка околу Германија
9. Краен пласман Волта а Каталуња
2008
1. Етапа 1 Критериум Интернационал
2009
1. Jersey red.svg Планински пласман Тур де Романди
2011
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Калифорнија
8. Краен пласман Тур де Свис
2012
8. Краен пласман Вуелта а Еспања
2013
3. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
8. Краен пласман Трка околу Норвешка
2014
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Краен пласман Тур де Франс
2016
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 28 34
Jersey yellow.svg Тур 21 60 58 28 13 9 92 73 67
Jersey red.svg Вуелта СО 8 СО 44

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Профил на Лауренс тен Дам“. 
  2. Alberto Contador wins second Vuelta a Espana title“, „BBC Sport“, BBC, 9 септември 2012 (посет. 29 април 2015 г).
  3. Даниел Бенсон. „Kittel wins on the Champs-Elysees“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 јули 2013 (посет. 29 април 2015 г).
  4. Overall individual time classification“, „Le Tour“, Amaury Sport Organisation, 27 јули 2014 (посет. 29 април 2015 г).
  5. „Laurens ten Dam signs for Giant-Alpecin“. 7 октомври 2015. http://www.cyclingnews.com/news/laurens-ten-dam-signs-for-giant-alpecin/. посет. 7 октомври 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]