Баптист Планкерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баптист Планкерт
Планкерт на Нокере Курсе 2016
Лични податоци
Цело имеБаптист Планкерт
Роден28 септември 1988 (1988-09-28) (34 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБингоал Пауелс Сосес ВБ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009 Ландбувкредит-Колнаго (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014–2015
2016
2017-2018
2019-
Ландбувкредит
Рубе-Лил Метропол
Валони-Брисел-Груп Протект
Катјуша-Алпесин
Валони Брисел
Последна промена
17 декември 2019

Баптист Планкерт (холандски: Baptiste Planckaert; р. 28 септември 1988 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бингоал Пауелс Сосес ВБ.[1]

Тој е брат на велосипедистите Едвард Планкерт и Емил Планкерт.[2]

Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Полинорманд
1. Етапа 3 Триптих на планините и замоците
2. Катекурс
3. Брисел-Опвејк
7. Гроте 1-МејПрејс
8. Де Вламсе Пејл
9. Ла Кот Пикард
2010
2. Омлоп ван хет Васланд
3. Де Вламсе Пејл
5. Тур де Ванде
2011
8. ГП Стад Зотегем
2012
3. Гроте 1-МејПрејс
3. ГП Жан Пјер Монсере
4. ГП де Фурмје
8. Класик Шатору
10. Нокере Курсе
2013
2. Фландриско првенство
3. Схал Селс
6. Гоиксе Пејл
6. Де Кустпејл
2014
2. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2. Ронде Певелоас
4. Париз-Бурж
5. Хале-Ингоигем
6. ГП де Фурмје
7. Класик Шатору
8. Трка околу Лимбург
10. Гран при де ла вил де Перанши
10. Гран при д’Изберг
2015
1. Катекурс
1. MaillotCyan.PNG Бодовен пласман Тур ди Лимузен
3. Шоле-По де Лоар
4. Гран при де Фурмје
4. Гран при д’Изберг
4. Гран при д’Увертир ла Марсејез
4. Ла Руе Туранжел
5. Краен пласман Тур ди От Вар
5. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Jersey grey.svg Бодовен пласман
5. Тур де Ванде
5. Нокере Курсе
5. Букл де л’Олн
7. Полинорманд
7. Рут Адели
9. Ле Самин
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Норманди
1. Етапа 5
1. Краен пласман Европска турнеја на UCI
1. Тур ди Финистер
1. Полинорманд
1. Етапа 4 Велосипедска трка Чешка
1. Jersey white.svg Планински пласман Тур де Валони
2. Краен пласман Сиркут де Ардени
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Тур ди Дуа
2. Шоле-По де Лоар
2. Париз-Троа
3. Гран при д’Изберг
3. Гран при д’Увертир ла Марсејез
4. Гран при де Денен
4. Нокере Курсе
4. Гран при де ла Сом
4. Меѓународен велосипедистички трофеј Јонг Мар Мудиг
4. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
4. Схал Селс
5. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
5. Париз-Камемберт
5. Ла Руе Туранжел
5. Тур де Ванде
6. Трка околу Лимбург
6. ГП Стад Зотегем
7. Тро-Бро Леон
7. Рут Адели
7. ГП де Валони
7. Национален Слејтингспрејс
10. ГП де Фурмје
2017
4. Класик Хандзаме
5. Вуелта а Мурсија
6. Класика де Алмерија
6. Гран при Кантон Аргау
6. Омлоп Еурометропол
8. Пиплс Чојс Класик
9. Тур де л’Еурометропол
10. Курне-Брисел-Курне
2018
4. Три дена Бриге-Де Пане
6. Нокере Курсе
7. Фландриско првенство
2019
1. Трка околу Келн
1. Jersey white.svg Награда за борбеност БинкБенк Тур
2. Тро-Бро Леон
2. Сиркут де Валони
2. Класика Фамен Арден
3. Тур ди Финистер
4. ГП Марсел Кинт
5. Елфстеденронд
6. Краен пласман Тур де Луксембург
6. Трка околу Франкфурт
7. Ла Руе Туранжел
8. Меморијал Рик ван Стенберген
10. Фландриско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pro Team 2019“. Валони Брисел. Cycling Team Wallonie-Bruxelles. Архивирано од изворникот на 12 јануари 2019. Посетено на 13 јануари 2019.
  2. Ванден Хеде, Михел (17 мај 2011). „Drie broers stonden dit weekend op erepodium“ [Three brothers stood on the podium this weekend]. Het Nieuwsblad (холандски). Посетено на 6 април 2017.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]