Баптист Планкерт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баптист Планкерт
Планкерт на Нокере Курсе 2016
Лични податоци
Цело имеБаптист Планкерт
Роден28 септември 1988.(1988-09-28)(35 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009 Ландбувкредит-Колнаго (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014–2015
2016
2017-2018
2019-2020
2021-
Ландбувкредит
Рубе-Лил Метропол
Валони-Брисел-Груп Протект
Катјуша-Алпесин
Валони Брисел
Интермарше-Ванти-Жобер Материо
Последна промена
24 ноември 2022

Баптист Планкерт (холандски: Baptiste Planckaert; р. 28 септември 1988 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1][2]

Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е брат на велосипедистите Едвард Планкерт и Емил Планкерт.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
4. Париз-Рубе за јуниори
2006
10. Париз-Рубе за јуниори
2009
1. Полинорманд
1. Етапа 3 Триптих на планините и замоците
2. Катекурс
3. Брисел-Опвејк
4. Гран при Крикелион
7. Гроте 1-МејПрејс
8. Де Вламсе Пејл
9. Ла Кот Пикард
2010
2. Омлоп ван хет Васланд
3. Де Вламсе Пејл
5. Тур де Ванде
2011
8. ГП Стад Зотегем
2012
3. Гроте 1-МејПрејс
3. ГП Жан Пјер Монсере
4. ГП де Фурмје
8. Класик Шатору
10. Нокере Курсе
2013
2. Фландриско првенство
3. Схал Селс
6. Гоиксе Пејл
6. Де Кустпејл
2014
2. Гран при д’Увертир ла Марсејез
2. Ронде Певелоас
4. Париз-Бурж
5. Хале-Ингоигем
6. ГП де Фурмје
7. Класик Шатору
8. Трка околу Лимбург
10. Гран при де ла вил де Перанши
10. Гран при д’Изберг
2015
1. Катекурс
1. Бодовен пласман Тур ди Лимузен
3. Шоле-По де Лоар
4. Гран при де Фурмје
4. Гран при д’Изберг
4. Гран при д’Увертир ла Марсејез
4. Ла Руе Туранжел
5. Краен пласман Тур ди О Вар
5. Краен пласман Сиркуи де Ардени
1. Бодовен пласман
5. Тур де Ванде
5. Нокере Курсе
5. Букл де л’Олн
7. Полинорманд
7. Рут Адели
9. Ле Самин
2016
1. Краен пласман Европска турнеја на UCI
1. Краен пласман Тур де Норманди
1. Етапа 5
1. Тур ди Финистер
1. Полинорманд
1. Етапа 4 Велосипедска трка Чешка
1. Планински пласман Тур де Валони
2. Краен пласман Сиркуи де Ардени
1. Бодовен пласман
2. Тур ди Дуа
2. Шоле-По де Лоар
2. Париз-Троа
3. Гран при д’Изберг
3. Гран при д’Увертир ла Марсејез
4. Гран при де Денен
4. Нокере Курсе
4. Гран при де ла Сом
4. Меѓународен велосипедистички трофеј Јонг Мар Мудиг
4. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
4. Схал Селс
5. Краен пласман Трка околу Белгија
1. Бодовен пласман
5. Париз-Камемберт
5. Ла Руе Туранжел
5. Тур де Ванде
6. Трка околу Лимбург
6. ГП Стад Зотегем
7. Тро-Бро Леон
7. Рут Адели
7. ГП де Валони
7. Национален Слејтингспрејс
10. ГП де Фурмје
2017
4. Класик Хандзаме
5. Вуелта а Мурсија
6. Класика де Алмерија
6. Гран при Кантон Аргау
6. Омлоп Еурометропол
8. Пиплс Чојс Класик
9. Тур де л’Еурометропол
10. Курне-Брисел-Курне
2018
4. Три дена Бриге-Де Пане
6. Нокере Курсе
7. Фландриско првенство
2019
1. Трка околу Келн
1. Награда за борбеност БинкБенк Тур
2. Тро-Бро Леон
2. Сиркуи де Валони
2. Класика Фамен Арден
3. Тур ди Финистер
4. ГП Марсел Кинт
5. Елфстеденронд
6. Краен пласман Тур де Луксембург
6. Трка околу Франкфурт
7. Ла Руе Туранжел
8. Меморијал Рик ван Стенберген
9. Бриселски велосипедски класик
10. Фландриско првенство
2020
1. Планински пласман Трка околу Луксембург
3. Антверпен Порт Епик
9. Тур ди Дуа
2021
3. Тро-Бро Леон
5. Тур ди Финистер
6. Фландриско првенство
8. Гран при де Денен
10. Гран при де Фурмје
2022
5. Краен пласман Четири дена Денкерк
6. Хејстсе Пејл

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2018
Џиро 116
Тур
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2021. Посетено на 3 January 2021.
  2. Odvart, James (30 August 2020). „Circus-Wanty Gobert « n'a pas un Quintana ou un Van der Poel »“ [Circus-Wanty Gobert "doesn't have a Quintana or a Van der Poel"]. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 31 August 2020.
  3. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  4. Ванден Хеде, Михел (17 мај 2011). „Drie broers stonden dit weekend op erepodium“ [Three brothers stood on the podium this weekend]. Het Nieuwsblad (холандски). Посетено на 6 април 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]