Марк Хирши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк Хирши
Лични податоци
Цело имеМарк Хирши
Роден24 август 1998 (1998-08-24) (23 г.)
Берн,  Швајцарија
Висина1,73 м
Маса57 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2017 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2018
2019–
Развојна екипа Санвеб
Тим Санвеб
Последна промена
17 мај 2020

Марк Хирши (германски: Marc Hirschi; р. 24 август 1998) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2018 година било објавено дека ќе се приклучи на Тим Санвеб од 2019 година на три години, претходно бил член на Развојна екипа Санвеб во 2018 година.[2] Истиот месец, Хирши ја освоил друмската трка под 23 години на Светското друмско првенство во Инсбрук, Австрија.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
Национални јуниорски првенства
1. MaillotSuiza.PNG Друмска трка
2. Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Гран при Риблиланд
1. Етапа 1
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Гран при Генерал Патон
5. Трофео Емилио Паганеси
Европски јуниорски првенства
5. Друмска трка
7. Хронометар
8. Краен пласман Јуниорска трка околу Горна Австрија
9. Светско јуниорско друмско првенство
2016
1. Jersey rainbow.svg Медисон (со Рето Милер), Светско јуниорско велодромско првенство
1. MaillotSuiza.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1. MaillotSuiza.PNG Национално медисон првенство (со Рето Милер)
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де По де Во
1. Трофео Емилио Паганеси
2. Silver medal europe.svg Европско јуниорско хронометарско првенство
3. Краен пласман Гран при Риблиланд
1. Етапа 3
3. Краен пласман Гран при Генерал Патон
3. Гент-Вевелгем за јуниори
5. Трофео Буфони
6. Париз-Рубе за јуниори
8. Светско јуниорско хронометарско првенство
2017
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Тур ди Јура
Европско друмско првенство под 23 години
3. Bronze medal europe.svg Друмска трка
8. Хронометар
6. Пиколо Џиро ди Ломбардија
7. Трка околу Фландрија за млади
2018
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство под 23 години
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Тур Алзас
1. Етапа 3
3. Краен пласман Гран при Присниц спа
1. Етапа 2
Национални првенства
3. Друмска трка
4. Хронометар
4. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Етапа 2
5. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
5. Трка околу Франкфурт за млади
6. Трка околу Фландрија за млади
8. Копа Уго Агостони
10. Краен пласман Тур де Савоја Мон Блан
10. Тур ди Дуа
10. Такс Про Класик
2019
Национални друмски првенства
2. Хронометар
4. Друмска трка
3. Класика де Сан Себастијан
5. Краен пласман БинкБенк Тур
6. Краен пласман Трка околу Германија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
10. Е3 БинкБенк Класик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sunweb“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „Il Team Sunweb ingaggia Marc Hirschi“ [Team Sunweb hires Marc Hirschi]. Radiotelevisione svizzera (италијански). 12 септември 2018. Посетено на 26 декември 2018.
  3. Меклири, Џон (28 септември 2018). „Marc Hirschi becomes first Swiss to win under-23 men's road race at UCI Road World Championships after late attack“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 5 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]