Андрони Џокатоли-Сидермек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андрони Џокатоли-Сидермек
Androni Giocattoli logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодAND
ЛоциранИталија
Основан1996 (1996)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиБотекија
Клучни кадри
Извршен директорЏани Савио
Историја на тимското име
1996
1997–1998
1999
2000
2001
2002–2005
2006

2007

2008–2009

2010–2011
2012–2014
2015
2016–2017
2017
2018
Гасеосас Глацијал-Селе Италија
Крос-Селе Италија
Селе Италија
Аквардиенте Нектар-Селе Италија
Селе Италија-Пацифик
Колумбија-Селе Италија
Селе Италија-Сераменти Диквиџовани
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Селе Италија
Сераменти ПВЦ Диквиџовани-Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли
Андрони Џокатоли-Венецуела
Андрони-Сидермек
Андрони Џокатоли-Сидермек
Андрони-Сидермек-Ботекија
Андрони Џокатоли-Сидермек
Дрес на Андрони Џокатоли-Сидермек

Дрес

Андрони Џокатоли-Сидермек (италијански: Androni Giocattoli-Sidermec; кратенка според UCI: AND) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Италија, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Главниот спонзор е производителот на играчки од Италија, Андрони Џокатоли.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Давиде БалериниWikidata-logo S.svg21 септември 1994Hopplà-Petroli Firenze (2016)
ITA Марко БенфатоWikidata-logo S.svg6 јануари 1988Astana City (2014)
COL Еган БерналWikidata-logo S.svg13 јануари 1997
ITA Рафаело БонузиWikidata-logo S.svg31 јануари 1992General Store Bottoli Zardini (2016)
ITA Матија КатанеоWikidata-logo S.svg25 октомври 1990Лампре-Мерида (2016)
ITA Марко ФрапортиWikidata-logo S.svg30 март 1985Idea 2010 ASD (2012)
ITA Матија ФрапортиWikidata-logo S.svg2 јули 1994Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 (2016)
ITA Франческо ГавациWikidata-logo S.svg1 август 1984Вини Забу (2015)
ITA Матео МалучелиWikidata-logo S.svg20 октомври 1993Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 (2016)
ITA Фаусто МаснадаWikidata-logo S.svg6 ноември 1993Team Colpack Ballan (2016)
ITA Лука ПачониWikidata-logo S.svg13 август 1993Лампре-Мерида (2015)
ITA Андреа ПалиниWikidata-logo S.svg16 јуни 1989Skydive Dubai-Al Ahli (2016)
CRC Кевин РивераWikidata-logo S.svg28 јуни 1998Scott-TeleUno (2016)
COL Иван СосаWikidata-logo S.svg31 октомври 1997Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
ITA Матео СпреафичоWikidata-logo S.svg15 февруари 1993Kolss-BDC (2016)
ITA Алесио ТалијаниWikidata-logo S.svg11 октомври 1990Futura Matricardi (2013)
COL Родолфо ТоресWikidata-logo S.svg21 март 1987Колумбија (2015)
ITA Марко Д’УрбаноWikidata-logo S.svg (15 мар–31 дек)15 август 1991Рот (2016)
ITA Андреа ВендрамеWikidata-logo S.svg20 јули 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Давиде БалериниWikidata-logo S.svg21 септември 1994Hopplà-Petroli Firenze (2016)
ITA Мануел БелетиWikidata-logo S.svg14 октомври 1985Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
ITA Марко БенфатоWikidata-logo S.svg6 јануари 1988Astana City (2014)
ITA Алесандро БизолтиWikidata-logo S.svg7 март 1985Нипо-Вини Фантини (2017)
ITA Рафаело БонузиWikidata-logo S.svg31 јануари 1992General Store Bottoli Zardini (2016)
ITA Матија КатанеоWikidata-logo S.svg25 октомври 1990Лампре-Мерида (2016)
ITA Лука ЧирикоWikidata-logo S.svg (1 јан–14 мај)16 јули 1992Torku Şekerspor (2017)
ITA Марко ФрапортиWikidata-logo S.svg30 март 1985Idea 2010 ASD (2012)
ITA Матија ФрапортиWikidata-logo S.svg2 јули 1994Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 (2016)
ITA Франческо ГавациWikidata-logo S.svg1 август 1984Вини Забу (2015)
ITA Матео МалучелиWikidata-logo S.svg20 октомври 1993Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 (2016)
ITA Фаусто МаснадаWikidata-logo S.svg6 ноември 1993Team Colpack Ballan (2016)
CRC Кевин РивераWikidata-logo S.svg28 јуни 1998Scott-TeleUno (2016)
COL Иван СосаWikidata-logo S.svg31 октомври 1997Maltinti Lampadari-Banca di Cambiano (2016)
ITA Матео СпреафичоWikidata-logo S.svg15 февруари 1993Kolss-BDC (2016)
COL Родолфо ТоресWikidata-logo S.svg21 март 1987Колумбија (2015)
ITA Андреа ВендрамеWikidata-logo S.svg20 јули 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]