Прејди на содржината

Лукаш Овсјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукаш Овсјан
Лукаш Овсјан (2019)
Лични податоци
Цело имеЛукаш Овсјан
Роден24 февруари 1990(1990-02-24)(34 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Последна промена
26 мај 2019

Лукаш Овсјан (полски: Łukasz Owsian; р. 24 февруари 1990) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Џиро д’Италија 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Етапа 4 Мировна трка за јуниори
2012
3. Краен пласман Карпати
2013
3. Краен пласман Докола Мазовша
2014
1. Етапа 3a (ТТТ) Велосипедска трка Сибиу
2015
2. Краен пласман Меморијал Грундман I
3. Карпати
2016
1. ГП Полски
2. Корона Коцич Гор
2017
1. Планински пласман Трка околу Британија
2018
10. Краен пласман Околу Словачка

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 118 88
Тур де Франс
Вуелта а Еспања

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]