Марко Минард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марко Минард
Минард на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеМарко Минард
Роден11 април 1989 (1989-04-11) (33 г.)
Вемелдинге,  Холандија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВанти-Груп Гобер
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2013
2014–
Рабобанк Континентал Тим
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
7 мај 2018

Марко Минард (холандски: Marco Minnaard; р. 11 април 1989) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ванти-Груп Гобер.[1]

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
3. Катекурс
9. Ронде ван Минде-Недерланд
10. ГП Пино Черами
2014
1. Jersey red.svg Планински пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
4. Тур де Ванде
2016
7. Краен пласман Трка околу Норвешка
10. Краен пласман Трка околу Австрија
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур Рон-Алп Изер
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
9. Краен пласман Тур ди Лимузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marco Minnaard  » Wanty - Groupe Gobert“. Посетено на 28 октомври 2014.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]