Борис Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борис Вале
Вале на Нокере Курсе 2016
Лични податоци
Цело имеБорис Вале
Роден3 јуни 1993 (1993-06-03) (27 г.)
Вервjе,  Белгија
Висина1,88 м
Маса82 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВанти-Груп Гобер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012-2013
2014-2015
2016-2017
2018-
Колор Код-Биованце
Лото-Белисол
Фортунео - Витал Консепт
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
10 мај 2018

Борис Вале (француски: Boris Vallée; р. 3 јуни 1993) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ванти-Груп Гобер.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Покраинско јуниорско првенство на Лиеж
2013
Пролог Карпатија Курирс Пат
ГП Крикелион
2015
2. Гран при де Денен
6. Краен пласман Тур де Валони
6. Минстерланд Џиро
7. Фландриско првенство
9. Ронде ван Зеланд
2016
Тур де Бретањ
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Тур де Валони
1. Етапа 3 Ронде де л’Оас
4. ГП Џеф Схеренс
2017
4. Гран при де Денен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Борис Вале на Ризницата ?
  • Матична страница (француски)
  • „Достигнувања на Борис Вале“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Борис Вале“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Борис Вале“. ProCycling.
  • Борис Вале на Твитер