Јоан Офредо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоан Офредо
Офредо на Четири дена Динкерк 2010
Лични податоци
Цело имеЈоан Офредо
Роден12 ноември 1986(1986-11-12)(37 г.)
Савињи сир Орж,  Франција
Висина1,89 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2006
2007
СС Ножан
Франсес де же (стажант)
Професионални клубови
2008–2016
2017-
Франсес де же
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
2 мај 2020

Јоан Офредо (француски: Yoann Offredo; р. 12 ноември 1986) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Интермарше-Сиркус-Ванти.[1] Негова единствена професионална победа досега е четвртата етапа на Тур де Пикарди 2009.

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
2. Хроно де Хербје
2007
2. Тур де ла Сом
2. Хроно де Хербје
2009
1. Етапа 4 Тур де Пикарди
5. Краен пласман Тур де Валони
9. Гран при де Денен
2010
3. ГП Западна Франција
7. Париз-Тур
8. Гран при д’Изберг
2011
4. Омлоп хет Ниусблад
7. Милано-Санремо
8. Краен пласман Делта Тур Зеланд
10. ГП Западна Франција
2013
5. Национално друмско првенство
2016
6. Класик Лоар Атлантик
8. Краен пласман Четири дена Динкерк
2017
Награда за борбеност на етапа 2 Тур де Франс
2018
Награда за борбеност на етапа 1 Тур де Франс
2019
Награда за борбеност на етапа 7 Тур де Франс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Circus - Wanty Gobert“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 5 January 2020. Посетено на 6 јануари 2020.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]