Барт де Клерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барт де Клерк
Де Клерк на Париз-Ница 2011
Лични податоци
Цело имеБарт де Клерк
Роден26 август 1986 (1986-08-26) (33 г.)
Зотегем,  Белгија
Висина1,83 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВанти-Груп Гобер
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Професионални клубови
2011–2017
2018-
Омега Парма-Лото
Ванти-Груп Гобер
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2011)
Последна промена
25 јануари 2018

Барт де Клерк (холандски: Bart De Clercq; р. 26 август 1986) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ванти-Груп Гобер.[1]

Негова прва професионална победа била седмата етапа на Џиро д’Италија 2011.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
5. ГП Тел
2010
5. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
2013
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Тур де Сан Луис
2015
2. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 5
2016
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. De Clercq signs with Wanty-Groupe Gobert“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 октомври 2017 (посет. 3 јануари 2018 г).
  2. Барт де Клерк победи на седмата етапа“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 13 мај 2011 (посет. 5 јануари 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]