Шарл Плане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарл Плане
Плане на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеШарл Плане
Роден30 октомври 1993 (1993-10-30) (28 г.)
Ремирмон,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клубТим Ново Нордиск
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011
2013
2013
Лок-Бом де Венис
Ремирмон ВТТ
Ново Нордиск Дивилопмент
Професионални клубови
2014– Тим Ново Нордиск
Последна промена
25 мај 2020

Шарл Плане (француски: Charles Planet; р. 30 октомври 1993 во Ремирмон) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Ново Нордиск.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2018
8. Краен пласман Трка околу Естонија
2019
1. Jersey blue.svg Пласман за активен возач Трка околу Полска
7. Краен пласман Трка околу Естонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Novo Nordisk Announces 2020 Roster“. Тим Ново Нордиск. Sportyfied. 31 October 2019. Посетено на 11 January 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]